isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

1 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?

1 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?

1 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?
Çocuk ilk 6 ay anne sütüyle beslenmiş olması gerekir. 6 aydan sonra anne sütünün yanına ek besinler gelir. 1 yaşından sonra bebek, anne sütü alıyorsa anne sütüne devam edilmesi gerekir. Çünkü bebek protein ve kalori gereksiniminin çoğunu buradan alır.1 yaşından sonraki bebeğin beslenme şeklini anne ve babası takip etmesi gerekir.1 yaş cocuğunun beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler.
– et, balık yumurta, kuru baklagiller ve tavuk
– süt ve süt ürünleri
– meyve, sebze
– tahıllar
– yağ ve şeker
Çocuk için önemli olan bu besinleri dengeli tüketmesi gerekir. Et ve et grubunda çocuğun demir ve protein ihtiyacı karşılanır. Süt grubunda kalsiyum ve protein, meyve ve sebzelerle lif ve C vitaminini, tahıl grubu ile ise enerji ihtiyacı karşılanır.
1 yaş çocuğu konuşur mu?
Çocuklarda gelişim alanlarında anne ve babanın dikkatini çeken birinci alan konuşma ve motor gelişimidir. Yani 1 yaşındaki çocuk yürür ve konuşur. Yürüyorsa ancak konuşma gecikiyorsa motor gelişimi iyi, sosyal ve dil gelişimi geri kalmış demektir. Konuşuyor ancak yürümüyorsa sosyal ve dil gelişimi iyi, motor gelişimi geri kalmış demektir.Çocukta motor gelişim alanı, dil gelişim ve konuşma alanı, sosyal gelişim alanı ve davranış alanı olarak ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Ancak çocuklarda konuşma sosyal gelişimin önemli bir parçasıdır.
Bebeklerde konuşma aşamaları
– 3 – 4 aylıkken anlamsız sesler çıkarırlar
– 6 – 7 aylıkken heceler kurmaya başlar
– 9 aylıkken basit kelimeler kurmaya başlar
– 1 yaşındayken basit cümleleri anlar ve yanıt verir
Çocuktaki konuşmayı anne babanın ve çevrenin desteklemesi gerekir. Bu nedenle bebeğin canlı varlıklarla iletişim içinde olması gerekir. Bebeğe televizyon izletmek yerine onunla sohbet etmeye çalışılmalıdır.
1 yaşındaki çocuğum uyumuyor, ne yapmalıyım?
Bebek ve çocuklarda uyku, çocuğun gelişimi için önemlidir. Uyku yaşa göre değişkenlik gösterir. Her yaştaki çocuğun ya da erişkinin uyku ihtiyacı farklıdır.0 – 1 yaş arasında bebeklerin günde ortalama 16 – 20 saat arasıdır. 6 ay ve 1 yaş arasında 13 – 14 saat, 2 yaşında 11 – 13 saattir. Yani uyku süresi gittikçe azalır.Bebeğin ilk 3 ayda uyku ritmi yoktur. Bebeğin gündüz gece ayırımı yoktur. 3 – 6 aylıktan sonra gece gündüz ayırımı söz konusu olabilir. 6 – 9 aydan sonraki bir bebek akşam uyuyup sabah uyanabilir. Ama gece bir iki kez uyanması da normal kabul edilebilir.
Çocuğunuzun rahat uyuyabilmesi için şunları yapın:
– ortamın karanlık olması
– çocuğu ayrı odada uyuması
– ortamın sessiz olması
– uyku saatine yakın aç olmamalı
– yatağın cam kenarında olmaması
– oda sıcaklığının 18 – 22 derece arasında olması gerekir.
Çocukları besledikten sonra rahat uyuyabilmeleri için 1 saat beklenmesi gerekir. Uyku pozisyonunda bebeği sırt üstü yatırmak ve yastık kullanmamak gerekir.Çocuğunuza uyku alışkanlığını edindirmek için sabah uyku uyandırma ve akşam uyuma saatinin belli olması gerekir. Ancak akşam uyuma saatinden önce uyuma saatini hatırlatıcı etkenler olması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz