isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi nedir?

Cildin orta tabakasına mezo adı verilir. Bu bölgeye yapılan tedavi ise mezoterapi ismini alır. Mezoterapi ilk olarak 1952 yılında Fransa’da Dr. Michael Pistor tarafından tesadüfi bir tedavi sırasında bulunmuştur. O zamandan beri tıbbın birçok alanında kendisine etkin bir yer bulmuştur.Estetik geçmişi 20 yıldan fazla.1987’den itibaren Fransız Tıp Akademisi tarafından alternatif tıbbın önemli bir konusu haline gelmiştir. Birçok alanda olduğu gibi, özellikle son zamanlarda estetik dermatolojide birçok alanda başarıyla uygulanan bir yöntemdir.Şimdiye kadar çeşitli spor dallarında, özellikle romatizmal hastalıklarda, fizik tedavi dallarında, eklem içine enjeksiyon şekli de aslında bir mezoterapi yöntemi olarak uzun zamandan beri kullanılmakta.Ancak estetik dermatolojide son zamanlarda özellikle selülit tedavisinde, bölgesel zayıflamada, son derece başarıyla uygulanan, güzel bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

Mezoterapi selülitleri kesinlikle yok eder mi?

Tıpta hiçbir zaman %100 diye bir şey söz konusu değil. Mezoterapi şimdiye kadar selülitte uygulanmış en iyi tedavi yöntemi olmasına rağmen, kişinin genetik yapısı, cilt yapısı, beslenme ve yaşam tarzı tedavinin başarısını etkileyen unsurlar.Spor yapmayan, bol protein, karbonhidratla beslenen bir kişide mezoterapi dahil tüm tedaviler başarısız olacaktır.Yaşam tarzınız ile tedaviyi destekleyin.Ancak kişinin yaşam tarzını ve beslenmesini düzenlemesi, hormonal problemleri düzenlemesiyle birlikte mezoterapi şimdiye kadar selülitte uygulanan, en iyi, en başarılı, en etkili tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.Mezoterapi her tür selülit çeşidinde kullanılabilen bir yöntem. Evre 0’dan, evde 4’e kadar selülitleri derecelendirdiğimizde hepsinde başarılı olabiliyor. Tabii hepsinde uyguladığımız yöntem yani ilaç çeşidi farklı.Farklı evrelere farklı ilaçlar.En ileri devre dediğimiz 4. evrede, nodül dediğimiz dışarıdan toparlak görünen bir selülitte uyguladığımız daha güçlü yağ parçalayıcı ilaçlardır.Ama evre 0 ya da 1 dediğimiz sadece lenf akımını hareketlendireceğimiz, kan akımını hızlandıracağımız, dolaşımı düzenleyeceğimiz bir tedavi yönteminde daha farklı ilaçlar kullanmaktayız.Dolayısıyla kullandığımız ilaçların çeşidini, dozajını ve seans süresini değiştirerek, selülitin her evresinde mezoterapi kullanabiliyoruz.

Mezoterapi ile liposuction arasındaki farklar nelerdir?

Mezoterapi ile liposuction farklar oldukça fazla. Liposuction tamamen cerrahi bir girişimdir. Estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen, yağ dokularının alınması ile gerçekleştirilen bir operasyondur.Mezoterapi nasıl yapılır?Mezoterapi ise kesinlikle cerrahi bir işlem değildir. Sadece çok küçük ve ince iğnelerle bölgeye ilaç enjekte edilmesi işlemidir. O bakımdan benzer ya da birbirlerine alternatif yöntemler değiller.Ancak mezoterapi ve liposuction birlikte kullanılabilir. Liposuction sonrası mezoterapi yapılabilir veya mezoterapiyle bir miktar küçültülüp, sonrasında liposuction yapılabilir.Mezoterapide sonuç için 15 seans gerekir.Liposuction cerrahi bir operasyon olduğundan, tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi radikal bir işlemdir. Yani işlemi yaparsınız orada sorun biter. Tabii operasyon sonrasındaki işlemleri, pansumanları saymıyorum. Ama sorun orada biter.Mezoterapi ise sorunu bir anda bitirecek bir süreç değil. Mezoterapi yaklaşık 10 ya da 15 günde bir yapılan 10-15 seans süren, belli tedavi süreleri gerektiren bir tedavi protokolüdür. Bu nedenle çözüm açısından kıyaslama yapmak çok doğru değil.

Mezoterapi yöntemi ile selülit tedavisi nasıl yapılır?

Selülit kadınların karın, uyluk ve kalça bölgelerinde portakal kabuğu görünümündeki derinin, düzensiz görünümüdür. %80 ile 90 oranında çok fazla miktarda görülür. Selülitte cilt altındaki yağ dokusu düzensiz şekilde, deri yüzeyine doğru çıkıntı yapar.Selülitli ciltte küçük yağ kümecikleri oluşarak aralarındaki kan damarlarını sıkıştırır. Bu nedenle dolaşım bozulur ve bizim fibroz bantlar dediğimiz, fazladan doku artıkları oluşur.İlaç uygulamak gerekiyor.Selülit problemini çözmek için ilaç kullanmak, sorunlu bölgeye ilaçlar enjekte etmek zorundayız. Mezoterapide özellikle yağ parçalayıcı ilaçları çok fazla kullanıyoruz. Yağ dokusunun içine giriyoruz. Yağ hücrelerini küçültmeye çalışıyoruz.Bu ilaçlar yardımıyla kan akımını artırmaya çalışıyoruz ve orada fibroz bant dediğimiz fazla doku artıklarını parçalayıp sistemden atıyoruz. Dolayısıyla bu patogenezi çözdükten sonra da mezoterapiyle selüliti tedavi ediyoruz.

Mezoterapi ile selülit tedavisi için kaç seans gerekir?

Mezoterapi seanslarının sayısı kişiden kişiye değişir. Ortalama 10-15 seans olmakla birlikte, 5-6. seanstan sonra genelde sonuçlar alınmaya başlar. Ama bu hem kişiden kişiye göre değişmekte, hem de lezyonun derecesine, ağırlığına göre değişen bir tedavi sayısı.Sonuçlar 5. seanstan itibaren.Seans sayısını lezyonun durumuna ve kişinin problemine göre belirliyoruz. Karar vermeden önce kişinin vücut ağırlığına, boyuna, kilosuna, estetik ölçümlerine bakıyoruz.4. derecede selüliti olan bir kişiyle, 1. derecede selüliti olan bir kişideki mezoterapi seans sayıları birbirinden tabii ki farklı olacaktır. Genelde gözlemlediğimiz durum hastalarımızda karşılaştığımız seans sayısı 5-6. seanstan itibaren genelde sonuçlar alınmaya başlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz