isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu neden olur?
Gece yattığımızda eğer bir burun sorunumuz yoksa ağzımız kapalı uyuruz. Bu, ağzımızın içindeki ölen hücrelerin ve mikropların ortaya çıkardığı toksinlerin uzaklaşması için bir engeldir. Aynı zamanda gece tükürük salgımızın azalması da bu bileşenlerin ağızdan uzaklaşmasını engeller. Bu sebeplerden dolayı kişi sabah ağzında kötü bir tat ve ağız kokusu ile uyanır.Ağız kokusu patolojik ve anormal bir durum değildir. Su içmek ya da dişlerin fırçalanması kokunun giderilmesine yardımcı olur. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş ve dildir. Dişlerde kemiklerin arasında bulunan boşluklarda biriken yemek artıkları kokuya neden olur.Dilde de boşluklar ve uzantılar vardır. Özellikle dilin arka kısmında bulunan bu boşluklar daha derindir. Bu boşlukların temizlenmemesi, yemek artıklarının kalması, mikropların birikmesi ve gıda artıklarını parçalaması sonucunda kokulu gazlar özellikle de sülfür gazı ortaya çıkar.Ağız kokusu bademciklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bademciklerin, sinüzitlerin iltihaplanması ve geniz akıntısı da ağız kokusuna yol açabilir.
Mide sorunları ağız kokusu yapar mı?
Ağız kokusunun sindirim sistemi ile ilgili nedenlerinden bir tanesi de mide hastalıklarıdır. Eğer midede helikobakter pilori gastriti varsa ve beraberinde reflü de varsa ağız kokusu kaçınılmazdır.Helikobakter pilori etraftaki üreyi parçalayarak amonyak meydana getirir, bununla beraber reflüye neden olan yemek borusu ile mide arası gevşeklik de söz konusuysa ağız yoluyla dışarı atılan amonyak ağız kokusuna neden olur. Eğer midede böyle bir sorun yoksa hastanın geğirme dışında ağız kokusu sorunu olmaz. Reflü varsa ağız kokusu olur.Midede ülser ya da kanser varsa ve bu mide boşalımında zorluk yaratıyorsa mideden gitmesi gereken yiyecek artıkları burada kalır ve çürüme meydana gelir. Çürüyen gıdalar pis kokulu sülfür gazlarını açığa çıkartırlar. Midedeki sorunlar bu şekilde ağız kokusu oluştururlar.
Ağız kokusu nedenleri nelerdir?
Ağız kokusunun 2 nedeni vardır.Birincisi,lokal nedenler.İkincisi,sistemik nedenlerdir.Lokal nedenler ağızdan kaynaklanan nedenler,bunlar çürük dişler,hastalıklı diş etleri,çıkamayan 20 yaş dişleri,yarı çıkan 20 yaş dişleri,dil,faranjit,kronik sinizütler,bunlar ağız kokusunun lokal nedenlerini oluşturmaktadır.Bunlarında yüzde doksanı lokal nedenlerden kaynaklanmakta yüzde onu ise sistemik nedenlerden kaynaklanmaktadır.Bunlar,mide bağırsak hastalıkları,karaciğer hastalıkları,şeker hastalıkları,kanser ilaçları,antidepresyan ilaçları ve bazı psikiyatrik ilaçlarda ağız kokusu yapabilir.
Ağız kokusu tedavisi nasıl yapılır?
Ağız kokusunun önce teşhisi koyulur.Ağızdan mı yoksa sistemik hastalıklardan mı geliyor.Teşhis koyduktan sonra bunu da elektrokimyasal ölçüm yapan gazmonitör cihazlarıyla tespit ediyoruz.Ağız kokusunun şiddetini ve nedenini tespit ediyoruz.Eğer ağızdan kaynaklanan bir neden ise mümkün olduğu kadar etkeni ortadan kaldırıyoruz.Eğer sistemik hastalıklardan kaynaklanıyorsa bunu da ilgili konsatasyon hekimine gönderiyoruz.Ağız kokusu ile ilgili ilk müracaat diş hekimi olmalıdır.Eğer dişten kaynaklanan bir durum yok ise o zaman diğer branşlara yönelenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz