isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesinin belirtileri nelerdir?

Üst seviyede yani ince bağırsak düzeyinde yarı bir tıkanıklıksa hastada sadece kramp tarzında karın ağrıları belki de kusma görülebilir.Eğer ince bağırsak düzeyinde tam bir tıkanıklık olursa hastada çok gaz şeklinde şişkinlik görülmez ama hastada bol miktarda kusma ve kramp türünde karın ağrıları görülebilir.Bu tür şikayetler kişi hiçbir şey yiyemediği için sıvı kaybına yol açar. Kalın bağırsak düzeyinde bir tıkanıklık varsa ve bu tıkanıklık tam bir tıkanıklıksa hastada gaz,şişkinlik ve büyük tuvaletini yapamama gibi şikayetler görülür ve çok ileri düzeyde olursa bol miktarda kusmalar yaratabilir.Yarı bir tıkanıklık varsa da kişide kabızlık vb. belirtiler görülebilir.

Bağırsak düğümlenmesi neden olur?

Bağırsak düğümlenmesinin nedenleri kabaca üçe ayrılır.Bunlardan birincisi tümörlerden dolayı oluşan tıkanıklıklar,ikincisi bağırsağın kendi duvar yapısından kaynaklanan tıkanıklardır.Üçüncüsü yani en önemlisi ise bağırsağın içinde oluşan kitle veya kanserlerden dolayı ortaya çıkan tıkanıklıklardır.En sık görülen bağırsak tıkanıklığı sebebi geçirilmiş ameliyatlardır.Özellikle kalın bağırsak ameliyatı,fıtık ameliyatı veya apandisit ameliyatı olanlar hayat boyu bağırsak tıkanıklığı riski altındadır.İkinci en sık sebep ise fıtıklardır.Fıtıklar da bağırsak tıkanıklığının sebebi olabilir.

bagirsak-dugumlenmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağırsak düğümlenmesi ölümcül müdür?

Tam bir tıkanıklıksa ve sebebi bir fıtığa veya kansere bağlıysa hastalığın tedavisi de geciktirilirse bağırsak tıkanıklığı ölümcül olabilir. Ama geciktirilmediği sürece hiçbir bağırsak tıkanıklığı ölümcül olmaz.Müdahalesi yapılan her bağırsak tıkanıklığı bir şekilde tedavi edilebilir.Burada asıl önemli olan hastaların hastalığının farkına varıp doktora başvurmasıdır.Bağırsak tıkanıklığı fıtıktan kaynaklanıyorsa da ölümcül değildir.Ancak erken fark edilmesi gerekir.

Bağırsak düğümlenmesi nasıl tedavi edilir?

Bağırsak düğümlenmesinin tedavisi nedene yöneliktir. Önce nedeni bulmak gerekir.Eğer geçirilmiş ameliyatlar sonucu oluşan yapışıklıklardan kaynaklanan bir bağırsak düğümlenmesi ise hastaya bir takım ilaçlar verilir ve hastanın yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir.Hasta bütün bunları yaparsa bu tarz bağırsak düğümlenmeleri kendiliğinden açılacaktır.Eğer fıtıktan kaynaklanan bir bağırsak düğümlenmesi ise o fıtığı ameliyat etmek gerekir.Bunun dışında tıkanıklık kanserden kaynaklanan bir tıkanıklık ise o zaman da kanser ameliyatını planlamak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz