isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Bebeklerde hemanjiom nasıl geçer?

Bebeklerde hemanjiom nasıl geçer?

Bebeklerde hemanjiom nasıl geçer?
Bebeklerde gül lekesi ciltten dışarı kabarmayan, çok ince kan damarlarının yaptığı minik kan yumaklarıdır. Bunlara genellikle özel bir tedavi gerekmez. Bazen aileler estetik olarak endişelenebilirler. Bebekte alında, göz kapaklarının üstünde olabilir.Bunlar bir yaşından sonra genellikle kaybolurlar. Ama daha büyük hemanijomlar bazen deriden dışarı doğru daha büyük çıkıntılar yapabilirler. Bunlara belki bazı durumlarda müdahale etmek gerekebilir. Kan dolu bu bölgeye cerrahi girişim kararı önemlidir.Bebeklerde oluşan hemanijom hastalığına ilk yıl müdahale edilmemelidir. Bir yaşından sonra ise küçülmeleri beklenir. Uygun bir zamanda dermatolog, plastik cerrah ve çocuk hekimi beraber karar vermelidir.
Bebeklerde mongol lekesi nedir?
Mongol lekesi bebeklerin çoğunda görülür. Bu fizyolojik lekeler arasında yer alır. Daha çok esmer olacak bebeklerde görülür. Genellikle bebeğin poposunda, kuyruksokumu bölgesinde, sırtında, bazen omuzlarında nadiren de diğer bölgelerde görülebilen mavimsi morumsu renk değişiklikleridir.Mongol sözcüğü anneleri çok korkutur. Bebeklerde oluşan mongol lekeleri down sendromu ile karıştırılmamalıdır. Sağlıklı bir çok bebekte, özellikle esmer olanlarda mongol lekesi görülür.Mongol lekesi herhangi bir tedavi gerektirmez ve 1 yaşından sonra da geçer. Mongol lekesi bir hastalık değildir. Sağlıklı bebeklerde görülen bir bulgudur.
Bebeklerde mongol lekesi nasıl geçer?
Bebeklerde mongol lekesi için özel bir tedavi yöntemi yoktur. Bu leke kendiliğinden geçer. Özellikle esmer bebekler ve aile öyküsü burada önemlidir. Bebeğin anne ve babasında bebekliklerinde bu leke varsa bebekte de görülebilir.Mongol lekesi bebek büyüdükçe ten renginin de koyulaşmasıyla iyice gözden kaybolur. Herhangi bir hastalıkla ilişkisi yoktur. Fizyolojik yani sağlıklı deri döküntüleri arasında yer alır.Mongol kelimesi down sendromunu çağrıştırdığı için aileler başta endişe edebilir. Ancak bu lekenin bu rahatsızlıkla hiçbir ilgisi yoktur. Mongol lekesine bu isim dışında doğum lekesi de denebilir.
Bebeklerde görülen şarap lekesi nedir?
Bazı bebekler yüzlerinde kırmızı bir leke ilde doğarlar. Yüzün tek bir tarafında, göz etrafında ve ağzın üst kısmında bu lekeye rastlanabilir. Bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Hem beyni hem de cildi ilgilendiren hastalıkların belirtisi olabilir.Şarap lekesi bir hastalığın bulgusu olabilir. Bu hastalıkta yüzdeki şarap lekesi beyinde de bulunur. Bu leke beynin bir kısmını etkileyerek sara hastalığına neden olabilir. Bu hastalık kendi kendine ortaya çıkar.Bu lekeye bağlı hastalığın hangi bebekte ortaya çıkacağı önceden kestirilemez. Bebek doğduğunda sorun ortaya çıkar. Lekeler epilepsi hastalığı nedeniyle bizi endişelendirebilir. Bu nedenle sara hastalığının tedavisinin yapılması gerekebilir.
Bebeklerde somon lekesi nasıl geçer?
Bebeklerde somon lekesinin kesin tedavisi yoktur. En etkili faktör zamandır. Bebek büyüdükçe bu lekeler de zamanla kaybolur. Çok nadiren bir kaç yıl boyunca devam edebilir. Dışarıdan ancak dikkatli bakıldığında fark edilir.Bebek ağladığı, ıkındığı ya da öfkelendiği zaman bu leke daha fazla belirginleşir. Herhangi bir hastalık olmadığı için estetik kaygı dışında müdahale gereksizdir. Rahatsız edici bir görünümü yoktur, ancak kozmetik işlemlerle giderilmesi tercih edilebilir.Sağlıklı bir çok bebekte doğum sonrası bu leke görülebilir. Hiçbir hastalıkla ilgisi yoktur

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz