isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Bel suyu alınan hastada baş ağrısı görülür mü?

Bel suyu alınan hastada baş ağrısı görülür mü?

Bel suyu alınan hastada baş ağrısı görülür mü?
Halk arasında bel suyu denilen beyin omurilik sıvısının alınmasını takiben baş ağrısı görülebilir. Yüzde on oranında bu baş ağrısına rastlanır.Beyin omurilik sistemi kapalı bir sistemdir. Bu kapalı sistem delindiğinde sıvıyı alarak sıvı miktarı azalmış olur. Aşağıdan alının sıvının dağılımının yeniden eşitlenmesi gerekir. Eşitlenme olmadığında baş ağrısı oluşabilir.Beyin omurilik sıvısı alınan kişinin baş ağrısı yaşamaması için en az 2 saat yastıksız bir şekilde yatması gerekir. Bu şekilde sızma riski azalı. Ayrıca bol sıvı da tüketmek gerekir. Bunlara dikkat edilmezse baş ağrıları ortaya çıkabilir.
Omurilik sıvısının fazla olması ne gibi sorunlara yol açar?
Omurilik sıvısının fazla olması hidrosefali denen duruma neden olur. Bu durum beyin omurilik sıvısının dolaştığı boşlukların şişmesi anlamına gelir. Bu genişleme gerçekleştiğinde kemikler genişleyemez, doku olan kısımlar şiştiğinde beyindeki sinirler sıkışır.Bu durum fonksiyonel zorluklara neden olur ve baş ağrısı oluşabilir. Bel suyunun artması durumlarının en tipik özelliği hidrosefali ve tümör yapılarıdır. Bunların tanı ve tedavisinde beyin omurilik sıvısının alınarak azaltılması ve hastanın rahatlatılması gerekir.Bu tedavi yapılamıyorsa beyin boşluklarına cilt altından bir boru sokularak suyun tahliyesi sağlanır. Bunlara da şant ameliyatları denir. Bu yöntem de kullanılabilir.
Hangi hastalarda bel suyunun alınması sakıncalıdır?
Bel suyunun alınmasının sakıncalı olduğu bazı durumlar vardır. Hatta bu durumlarda hayati tehlikeler de oluşabilir. Beyninde tümör veya apse olan kişilerde bel suyu alınması sakıncalıdır.Beyin kafatasının içinde sıkışmışsa sıvı alınması negatif vakum gibi bir basınç oluşturur. Beynin bu şekilde çekilmesi ciddi sorunlara, ölüme bile neden olabilir.Eğer bel suyu alınacak bölgede açık bir yara varsa bu kişilerden de bel suyu almamak gerekir. Mikropların omuriliğe taşınmasına neden olur bu durum. Kanı çok sulandıran ilaçlar kullanan kişilerde de bel suyu alınmaması gerekir. Bunun dışında kanaması olan kişilerde de bu işlem uygulanmamalıdır.
Bel suyu alma işlemi ağrılı mıdır?
Bel suyu alma işlemi ağrılı olabilir. Vücuda yapılan her müdahalenin bir ağrısı vardır. Bel suyu alma işlemi ağrı verir ama bu dayanılmaz bir ağrı değildir. Kalçaya yapılan iğneden biraz daha fazla bir acı ve ağrı verebilir.Omurilikteki yapısal bozukluklar da bu durumu etkileyebilir. Yaşlı, yapısı bozulmuş bir omuriliğe sahip hasta ile genç bir kişinin omurilik sıvısını almak aynı değildir.Bu nedenle yaşlı bir kişi ile genç bir kişi bel suyu alma işleminin ağrısını farklı hissedebilir.
Bel suyu alma işlemi sırasında felç olma riski var mı?
Bel suyu alma işlemi sırasında felç olma riski hiç yoktur. Bunun tek önemli şartı da işlemin doğru yapılmasıdır. Bel suyunun alınamayacağı durumlar vardır. Beyinde apse, tümör gibi beyni sıkıştıran patolojik bir olumsuz yapı varsa bu durumda bu işlemi yapmamak gerekir.Bu durumlarda bel suyunun alınması felç olma riski taşıdığı gibi ölüme bile neden olabilir. Günümüzde MR ve tomografi ile ilgili durumlar keşfedildiğinden bu kişilerde bel suyu alınması işlemi uygulanmaz.Halk arasında bilinen bel suyu aldırmanın felce neden olduğu durumu tamamen yanlıştır. Hastada belirtilen durumlar olmadığı sürece uzman bir hekim bel suyunu kolaylıkla alabilir.
Beyin omurilik sıvısı testinde negatif sonuç ne anlama gelir?
Beyin omurilik sıvısı beyni ve omuriliği çevreleyen ve her yeri dolaşan kapalı devre bir sıvıdır. Bu sıvıyı aldığımızda beyin omurilikte ne olup bittiği hakkında fikir sahibi oluruz.Bu testin belli yapılış amaçları vardır. Bel suyu testi bey,in ve omurilikteki iltihabi durumların varlığı için yapılır. Bu testi yaptığımızda iltihabi durumlarda hücrelerde artış olur. Bu test mikroskopta incelendiğinde hücre yoksa negatif tanısı konur.Kırmızı ve beyaz kan hücresi yoksa da beyinde bir kanama olmadığı anlaşılır. Negatif sonuçlar bu bölgede herhangi bir sorun veya hastalık olmadığını bize göstermiş olur.
Omurilik sıvısı kaçağı ne anlama gelir?
Omurilik sıvısı kaçağı bel bölgesinden ben suyu almak veya bu bölgeye ilaç vermek amaçlı yapılan müdahaleler sonrasında olabilir. Beyin ve omurilik kapalı bir sistemdir. Tüm bu sistemi dolaşan sıvı beyin omurilik sıvısıdır.İki omurga kemiğinin arasından zar delinerek iğne sokulur ve sıvı alınır. Açılan deliği kapamak gibi bir işlem yapılmaz, vücut kendisi bu bölgeyi kapatacaktır. Bu kapanma sürecinde sızıntı olabilir.Omurilik sıvısı kaçağı baş ağrısı yapar. Omurilik sıvısı kaçağı zamanla deliğin kapanmasıyla geçer ve kendiliğinden kapanır. Eğer süreç uzarsa hastanın kendi kanı alınır ve oraya verilir. Bu vücudun oraya yama yapmasına yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz