isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Beyin omurilik sıvısı (bel suyu) nedir?

Beyin omurilik sıvısı (bel suyu) nedir?

Beyin omurilik sıvısı (bel suyu) nedir?
Beyin ve omurilik birbiriyle bağlantılı bütün bir yapıdır. Kafatası ve omurga kemikleri içindeki kanal içerisinde devam eder. Beyin omurilik yapısının etrafında ve beynin içinde bu sıvı yer alır. Dışında ise zar yer alır. Bu nedenle bu sisteme kapalı bir tip gibidir diyebiliriz.Bel suyu vücudumuzla beyin ve omurilik arasındaki bariyeri korumak, maddelerin geçişini sağlamakla görevlidir. Vitamin ve mineraller, ilaçlar, atıklar direkt beyne geçemez, bu su ile aktarılır. Bu sıvı vücuttaki 2. bir dolaşım sistemidir.Bel suyu berrak ve renksizdir. Suya benzer. İçinde kan ve bazı diğer sıvılar gibi elektrolitler yer alır. Protein ve çok az miktarda hücre yer alır. Bu sıvının içindeki maddelerin oranı diğer oranlara göre daha azdır.
Beyin omurilik sıvısının azalması durumunda ne olur?
Beyin omurilik sıvısının azalması çok rastlanan bir durum değildir. Hastalık olarak sık rastlanmaz. Daha çok bel suyunun artışı, tıkanıklıklar görülebilir.Sıcak havalarda az sıvı tüketen ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybeden kişilerde beyin omurilik sıvısında azalma görülebilir. ishal gibi durumlarda tüm vücudun su kaybetmesi beyin omurilik sıvısının da azalmasına neden olur.Bel suyunun azalması kişilerde şiddetli baş ağrısında neden olabilir. Doğrudan bir hastalık gibi algılanmamalıdır. Tedavi amaçlı bel suyu alındığında da delikten sızıntı olabilir ve su azalabilir. Bu da baş ağrısına neden olur.
Bel suyu ne işe yarar?
Beyin ve omurilik sıvısı yani halk arasında bilinen adıyla bel suyu beyinden başlayan ve omurilikle devam eden kapalı sistemin içinde bir zarla birlikte yer alır. Bel suyunun dışarısıyla bir bağlantısı yoktur. Bel suyu bütün beyin ve omurilik sistemindeki dolaşımı sağlar.Vücudumuzun çok büyük bir oranı sudur. Vücuttaki atıklar ve gerekli maddeler, dışarıdan alınan pek çok mineral ve protein bu sıvılar aracılığıyla farklı organlara taşınır. Damarlar, lenf sistemleri, bu tür sıvılar dolaşımı sağlarlar.Beyinde de bu dolaşım görevini bel suyu yapar. Bel suyunun kapalı bir sistem gibi tanımlanmasının nedeni beynin vücut için komut veren, yönetici konumda olması ve korunmaya ihtiyacı olmasıdır. Beyne doğrudan giden mikrop hayati sorunlara yol açabileceğinden bel suyunun görevi çok önemlidir.
Beyin omurilik sıvısı nasıl alınır?
Beyin omurilik sıvısı yani bel suyu farklı tekniklerle alınabilir. En çok bel bölgesinden alınır. Bel bölgesindeki omurgalar arasına uzun bir iğne ile girilerek yapılır. Hasta belli bir açıyla oturtulur ve omurga kemiklerinin arasında iğne sokulur.Zar delindikten sonra gelen sıvı tüpe alınır. Bel suyu ventrikül denen beyin içi kıvrımlı boşluklara iğne ile girilerek de alınabilir. Fakat bu özel durumlarda yapılır. Asıl yöntem belden sıvıyı almaktır.Hasta cenin pozisyonundayken yapılabildiği gibi oturur pozisyonda öne eğilmiş haldeyken de yapılabilir. Bel suyu alınması ameliyat yapılıyormuş gibi steril bir ortamda yapılmalıdır. Hastanın bel bölgesi sterilize edilmelidir. Tüm malzemelere el değmeden eldiven le işlem yapılmalıdır.
Hangi hastalıklar için beyin omurilik sıvısı testi yapılır?
Beyin omurilik sıvısı iki türlü alınır. Birincisi test amaçlı ikincisi ise ilaç vermek amaçlıdır. Bel suyu testi 3 ana başlık altında toplanabilir. Bel suyu alındığında incelemeye tabi tutulur. Gelen sıvının rengi ve belli özellikleri tanıya götürür.Bel suyu alınarak beyin kanaması, enfeksiyon, tümör ve benzeri durumla tespit edilebilir. Eğer beyin kanamasından şüphe ediliyorsa ve sızıntı filmde çıkmıyorsa gelen madde kanlı gelecek ve durum kesinleşecektir.Görüntüde değişmeyen renk mikroskopla belli olacağından ufak kanamalar da tespit edilebilir. Menenjit de bel suyu alınarak tespit edilebilir. Beyin zarı ve iltihaplanması da bu şekilde anlaşılabilir. Enfeksiyon, kanserojen hücreler, MS ve benzeri hastalıklar da bel suyu testi ile tanısı konabilen rahatsızlıklardır.
Omurilik sıvısı testinin riskleri var mı?
Bel suyu alınmasının riskleri vardır. Vücuda iğne ile girilen her durumun risk taşıması gibi bu durumda da dikkat ve bilgi eksikliği ciddi sorunlara yol açabilir. Enfeksiyon oluşabilir. Halk arasında her ne kadar bu işlemden çok korkulsa da tecrübeli bir doktor için bu işlem son derece kolay ve risksizdir.Bel suyu alınmasının sakat kalmaya, sinirlerin zedelenmesine neden olduğu hikayeleri doğru değildir. Bel sıvısı alma çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle MR ve tomografinin olmadığı eski zamanlarda çok sık kullanılmıştır.İyi bir doktorla yapılacak bu işlemin riski de çok küçüktür. Çok zor bir bölgeden küçük bir aralıktan girildiği için doku tahrişi olabilir. Bu nedenle bu bölgenin sterilizasyonu çok önemlidir. Bu koşullarda yapılacak bel suyu alınması işleminin riskleri çok azdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz