isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Çikolata kisti hamile kalmayı engeller mi?

Çikolata kisti hamile kalmayı engeller mi?

Çikolata kisti hamile kalmayı engeller mi?
Çikolata kisti genel olarak hamile kalmayı engelleyen bir durumdur; ancak çikolata kisti olan hastaların bebek sahibi olabildiği durumlar da görülmektedir.Uzun bir evliliği olan, eşinde herhangi bir kısırlık sorunu olmayan ve gebe kalamayan kadınlarda çikolata kistine rastlanmışsa gebe kalamamanın nedeni bu çikolata kistleri olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gebeliğe engel olan çikolata kistleri ameliyet ile alınır ve uygun tedaviler uygulanır.
Çikolata kistinin gebelik üzerindeki olumsuz etkileri;
– Tüplerde tıkanmalara neden olur
– Çikolata kistinin içinden salgılanan bazı hormonlar ve maddeler tüplerde fonksiyon bozukluklarına neden olur
– Döllenmiş yumurtanın rahim içine transferine engel olur
Eğer kadın çikolata kistine rağmen hamile kalabilmişse, mevcut çikolata kistleri gebelik boyunca büyüme eğiliminde olabilir ya da hiç şekil değiştirmeye de bilir. Çikolata kistleri gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğe olumsuz etki etmez; ancak gebeliğin ilk dönemlerinde düşük nedeni olabilir.
Guatr hamile kalmayı önler mi?
Guatrın bazı durumlarda hamile kalmayı engellediği bilinmektedir. Tiroid bezinin yetersiz çalışması ve yetersiz hormon salgılaması durumlarında âdetlerde düzensizlikler meydana gelebilir ve bu da kadındaki yumurtlama fonksiyonunu bozduğundan hamile kalmak mümkün olmayabilr. Ancak böyle durumlara rağmen oluşan gebelikler de vardır.Gebelik esnasında ilk yapılan kontrollerde tiroid hormonunun düşük seviyelerde olması bebeğin gelişimi açısında olumsuz etki yaratabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden dışarıdan tiroid hormonu takviyesi yapılması gerekir.Gebelik boyunca yetersiz tiroid hormonu salgılanması bebekte zeka ile ilgili bazı problemlere neden olur. Bunun dışında, annenin yetersiz seviyede tiroid hormonu salgılaması bebek gelişimini ve yine bebeğin bağışıklık sistemini de olumsuz şekilde etkiler.
Hangi hastalıklar hamile kalmaya engel olabilir?
Bazı kadınlarda bazı hastalıklar gebe kalmada büyük sorun teşkil edebilir. Bu hastalıklar genellikle kalp hastalıkları ve kalp kapak hastalıkları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kalp hastalıkları gebeliğe engel olabildiği gibi gebelik boyunca da anne için risk oluşturabilir. Şeker hastalığı, kan hastalıkları, hormon hastalıkları ve bazı romatizmal hastalıkların da gebe kalmayı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.Şeker hastalığı anne karnındaki bebeğin gelişimini önemli oranda olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde romatizmal hastalıklar ve kan hastalıkları da gebeliğe engel olabilecekleri gibi gebeliğin gidişatını da olumsuz yönde etkileyebilirler.Bazı kadın hastalıkları da kadında hamile kalmaya engel hastalıklar arasında sayılabilir. Bunlar;
– Rahim anormallikleri,
– Özellikle ileri yaştaki kadınların rahminde görülen miyomlar,
– Çikolata kistleri,
– Obezite şeklinde sıralanabilir.
Karaciğer hastalıklarının hamile kalmaya etkisi nedir?
Karaciğer hastalıkları, sebebine ve hastalığın derecesine göre gebeliğe engel teşkil edebilmektedir. Özellikle mikrobik karaciğer hastalıklarının önce tedavi edilmesi, kişinin daha sonra gebe kalması gebeliğin sağlıklı geçmesi açısından büyük önem taşır.Doğuştan gelen ya da sonradan edinilen bazı karaciğer hastalıklarının doğum öncesi iyi tanınması ve tedavilerinin yapılması gerekir.Gebelik öncesinde yapılan bazı testlerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması karaciğerde bir sorun olduğunun belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda kadının gebe kalması istenen bir durum değildir.Hamilelik öncesi bakılan ve hamileliği etkileyecek olan en önemli hastalık hepatit şeklinde karşımıza çıkar. Aktif bir karaciğer hastalığı olan kadının gebelikten önce uygun şeklide tedavi edilmesi ve karaciğer enzimlerinin normale dönüp dönmediğinin kontrol edilmesi çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz