isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Cilt kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Cilt kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Cilt kanseri ameliyatı nasıl yapılır?
Deri kanserlerinin tedavisinde ameliyat olmazsa olmazdır. Cilt kanserlerinin öncül lezyonlarında daha basit girişimler yapılabilir. Kriyoterapi denen dondurma işlemi veya küretaj gibi işlemler yapılabilir.Deri kanseri tanısı konan olgularda, melanomlarda, nodüler tiplerde mutlaka cerrahiyi işin içine katmak gerekir. Operasyon melanomun evresine ve yerleşim bölgesine göre farklılık gösterir. Eğer yeri nedeniyle doku kaybına neden olacaksa, göze, ağız bölgesine yakınsa öncesinde biyopsi yapmak gerekir.Evresi belirlenmeli ve cerrahi sınırlar belirlenmelidir. Deri kalınlığına göre alanın belirlenmesi ve cerrahiye yönlendirme yapılması gerekir. Bazen tümörlerle birlikte lenflerin bir kısmının da alınması gerekebilir.
Cilt kanseri evreleri nelerdir?
Cilt kanserinde evrelendirme kanserin çeşidine göre değişir. Ülser gelişimi, yara gelişimi, yaranın tipi ve yerleşim yeri de önemlidir. Bu cilt kanserinde histolojik olarak yapılan bir evrelendirme mevcuttur.Burada boyut ve derinlik de önemlidir. Boyut ve derinlik kişinin kendisinin tespit edebileceği bir durum değildir. İleri evrede olan lezyonlarda metastaz yani yayılma oranı yüksektir.Deri kanserinin evrelendirilmesinde tümörün 1mm, 2mm gibi boyutu da önemlidir. 4mm’ye kadar olan tümörlerde evrelendirme yapılabilir. Lenf nodu tutulumu, kan içindeki yayılım da evrelendirmeyi sağlar.
Cilt kanseri en çok kimlerde görülür?
Özellikle son yıllarda ultraviyole ışınları ile sık temas eden kişilerde bu sorun daha çok görülmeye başlanmıştır. Uzun süreli güneşe maruz kalma, solaryum bunun nedeni olabilir. Güneş yanıkları da neden olur.Uzun süre solaryuma gidenler, puva tedavisi alanlar, uzun süre kümülatif etkiye maruz kalanlar, çiftçi, denizci gibi kişiler buna maruz kalabilir. 12 yaşından küçük çocuklarda görülen güneş yanıkları da cilt kanserine neden olabilir.Uzun süre iyileşmeyen bacak ülserleri, yanık ülserler ve diyabetik ülserler de deri kanserine dönüşebilir. Sigara ve tütün tüketen kişilerde de oral bölgede deri kanseri görülebilir.
Cilt kanseri yayılır mı?
Eğer cilt kanseri genetik hastalıklarla birlikte görülürse tüm vücuda yayılabilir. Ultraviyolenin temas ettiği ve DNA hasarı olan bölgelerde yayılma daha fazladır. Bunların dışında deri kanserleri genellikle oluşum bölgeleri ile sınırlı kalır.Cilt kanserinin tipi ve oluşumu önemlidir. Bazal hücreli ise çok az alt tiplerde metastaz görülebilir. Bazı atipik formlarda da yayılma görülebilir. En çok melanom denen deri kanserlerinde yayılma görülür.En yakın lenf nodunun değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Burada özellikle lenf nodu tutulumu olup olmadığı, vücuda melanomun yayılıp yayılmayacağı tespit edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz