isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Cilt kanserinde erken tanının önemi nedir?

Cilt kanserinde erken tanının önemi nedir?

Cilt kanserinde erken tanının önemi nedir?
Deri kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bazen görülen prekanseröz denen durumların tanınması da önem arz eder. Kalsinomlar deride yerleşen aktinik keratoz gibi durumlar daha önceki dönemlerde yakalanabilir.Deride bu tür değişiklikler gören insanlar, saçlı deride kızarıklık, kuruluk, kabarma gibi durumlarda mutlaka değerlendirilmelidir. Alt dudakta uzun süreli devam eden kuruluk, ülserleşme, yara, çatlak oluşması gibi durumlar uzun süre devam ediyorsa ilk evrelerde tespit edilip çok daha basit tedavilerle ortadan kaldırılabilir.Çok sayıda beni olan kişiler veya mevcut benlerinde değişiklik olan kişiler dermatoskop denen işlemleri yaptırmalıdır. Melanomda erken tanı koyulamadığında metastaz olabilir, diğer organlara kanser sıçrayabilir.
Cilt kanserinden korunma yolları nelerdir?
Cilt kanserinde ultraviyole ışınına maruz kalmak ve benler önemli iki faktördür. Bu iki konuda bilinçlenme çok önemlidir. 12 yaşından önce çocuklarda güneş yanığı olmamasına dikkat edilmelidir. Her yaşta aralıklı ultraviyole teması melanom gelişimine neden olur.Su toplaması şeklinde güneş yanığı özellikle tetikleyici olabilir. Uzun süreli ultraviyole etkisi yani kümülatif etki de önemlidir. Çiftçilik, denizcilik gibi meslekleri olan insanlar uzun süreli ultraviyoleye maruz kalacağı için gerekli önlemlerin alınması önemlidir.İnsanların adetleri, davranışları değiştiği için uzun süreli güneşle temas, solaryum gibi faktörlerden uzak durmak gerekir. 30 faktörlü güneş koruma ürünlerinin kullanılması da önemlidir. Benleri fazla olan kişilerin de belli aralıklarla doktora gitmesi önemlidir.
Cilt kanseri ile et benleri arasında nasıl bir ilişki var?
Et benleri halk arasında bildiğimiz şekliyle özellikle boyun, koltuk altı, kasıklar gibi kıvrım bölgelerinde yerleşen, deriden kabarık olan ve sapı olan oluşumlardır. Bunlar ben denen oluşumlardan farklıdır. Kriyoterapi denen dondurma işlemleri ile alınabilir.Bazen bu et benleri normal deride yerleşen benlerle karışabilir. Bazı durumlarda melanom gibi diğer deri kanserleri ile karışabilir. Ayrımını yapmak her zaman kolay değildir. Özellikle pigmentasyon, renkte değişiklik, kaşınma, kanama gibi özelliklerinin olması doktor kontrolünün gerektirir.Doktorlar da et benleri gördükleri zaman genellikle çok rahat tanı koyarlar. Bazen böyle değişiklikler varsa dermatoskopik muayene dediğimiz muayenenin yapılması gerekir.
Cilt kanserinden korunmak için cildimizi nasıl kontrol edelim?
Özellikle ultraviyole teması olan kişiler saçlı deri, yüz gibi derinin açık bölgelerinde uzun süreli devam eden kuruluk varsa, keratoz denen sertlikler varsa ve bunlar uzun süreli devam ediyorsa mutlaka hekim muayenesi gereklidir.Bunlar cilt kanserinin ilk evreleri olabilir. Bunlar ilk aşamalarda daha basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Melanom için özellikle mevcut benlerin de takip edilmesi gerekir. Melanom gelişiminde deri tipi 1 ve deri tipi 2 olanlar, açık göz rengi olanlar, saç rengi kızıl olan kişiler daha risk altındadır.Bu kişilerin düzenli olarak doktora gitmeleri gerekir. Benlerdeki kaşıntı, kızarıklık, renk değişikliği, büyüme gibi belirtiler de dikkate alınmalı ve doktora bu durumlarda gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz