isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Cinsel ilişki doğumu başlatabilir mi?

Cinsel ilişki doğumu başlatabilir mi?

Cinsel ilişki doğumu başlatabilir mi?
Hamile iken cinsel ilişkiye girmek doğumu tetikler mi sorusunun kesin bir cevabı yoktur ve bu konu her zaman tartışılmış bir konudur.Ancak, erken doğum riski taşıyan bir kadında cinsel ilşikiye girmek zaman zaman erken doğumu tetikleyici durumlar ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla erken doğum riski olan durumlarda hamile kadının kesinlikle cinsel ilişkiye girmemesi gerekir.Yine erken doğum riski taşıyan kadınlarda hamileliğin 37. haftasından sonra girilen cinsel ilişkide, sperm içinde bulunan bazı maddelerin rahim ağzında açılmaya neden olduğu bilinmektedir ve bu durumun da doğumu tetikleyici etki yapabileceği bir gerçektir.Hiçbir şekilde erken doğum riski taşımayan kadınlarda, hamilelik boyunca cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası olduğu söylenemez.
Doğum başlatmak için nasıl doğal yöntemler vardır?
Sağlıklı bir doğumun başlaması için gereken süre hamileliğin 40. haftasıdır. Ancak, bebek 37. haftadan sonra dış ortama adaptasyon sağlayabileceği için 37. haftadan sonra meydana gelen doğumların normal sürelerinde gerçekleştikleri kabul edilir. Fakat 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum sayılırlar.Doğumu olması gerekenden önceye çekmek ve bunun için bir çaba harcamak gereksiz ve sağlıksız bir davranış olacaktır. Ayrıca doğumu kişinin kendi kendine başlatması için yapabileceği bir şey de yoktur.Doğum olayı, tamamen bebeğin beslenme organının yaşlanması ile ilgili bir durumdur. Beslenme organı yaşlandığı zaman ki bu süre hamileliğin 40. haftasına denk gelir, doğum olayı gerçekleşmeye başlar.Gebeliğin 37. haftasından sonra kişinin ağır bir işte çalışıyor olması ya da günlük aktivitesinin fazla olması ve buna bağlı olarak yoruluyor olması erken doğuma neden olabilir.
Doğumu hızlandırmada egzersizin önemi nedir?
Doğumu hızlandırmada egzersizin faydası tartışmalıdır. Ancak, gebelik öncesi spor yapmış ve karın kasları güçlü olan kadınlarda normal doğum daha kolay gerçekleşir. Bunun sebebi de rahim kasılmaları ile bebeğin aşağıya doğru itilmesine karın kaslarının da yardımcı olmasıdır.Karın kaslarının güçsüz olduğu durumlarda da doğumu gerçekleştiremeyen kadınlara dışarıdan destek verilir ve doğumu gerçekleştirmesi sağlanır. Dolayısıyla gebelik öncesi yapılan egzersizler, özellikle de karın kaslarını güçlendirmeye yönelik yapılan egzersizler doğumun daha rahat olmasına yardımcı olabilir.Hamile kadının durumuna göre, kişinin hamilelik boyunca egzersiz yapmasının bir sakıncası olup olmadığı kendisine söylenir. Eğer önemli bir bel problemi ya da tansiyon sorunu yoksa kişiler hamilelikleri boyunca uygun egzersizleri yapabilirler.
Doğum zamanım geçti doğumu nasıl başlatabilirim?
Sağlıklı bir doğumun gerçekleşmesi gereken normal süre 37. ve 42. haftalar arasıdır;ancak 40. haftadan sonra bebeğin yakın takibe alınması gerekir ve meydana gelebilecek muhtemel bir sıkıntının erken tespit edilmesi gerekir.40. haftası dolan gebeler genellikle vajinal bir muayeneden geçerler ve rahim ağzında bir açılma olup olmadığı kontrol edilir. Bunun yanı sıra ultrason kontrolü ile de bebeğin suyunda bir azalma olup olmadığına bakılır.Günü geçmiş olan bir hamilelikte her an bir sıkıntı meydana gelme olasılığı vardır ve bu nedenle bebek yakın takibe alınır. Günü geçmiş gebeliklerde bir sıkıntı tespit edilmesi durumunda anne hemen hastaneye yatırılır ve suni sancı yoluyla bebek doğurtulmaya çalışılır. Anneye suni sancı verilmesi durumda bebeğin rahim kasılmalarına dayanıp dayanamadığı da kontrol edilir; çünkü rahim kasılmaları bebeğin beynine giden oksijenin azalmasına neden olabilir. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için önceden önlem almak ve gerekirse bebeği sezaryen ile almak gerekebilir.
Gebelik zehirlenmesi nedir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz