isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Cinsel organda sivilce nasıl tedavi edilir?

Cinsel organda sivilce nasıl tedavi edilir?

Cinsel organda sivilce nasıl tedavi edilir?
Cinsel organdaki sivilce veya benzeri döküntülerin tedavisi hastalığın etkenine göre değişir. Eğer bu basit bir kıl kökü iltihabı ise antibakteriyel özellikli kremler kullanılabilir.Ancak bu büyük derin bir apseye dönüşüyorsa o zaman apse dranajı gerekebilir,ağızdan antibiyotikler kullanılması gerekir.Eğer bir HPV virüsü enfeksiyonu ve genital siğiller söz konusu ise bu bazen ilaç sürülerek lezyonlar üzerine yakılarak veya dondurularak tedavi edilmektedir.Bu lezyonların yani döküntülerin genital bölgede nerelere yayılmış olduğu ne kadar yayılmış olduğu lezyonların yani döküntülerin ne büyüklükte olduğu ile kararlaştırılır.Bunun yanı sıra genital herpeste döküntünün nedeni bu hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla beraber atağın hafif ve daha kısa süreli olması için ağızdan antibiral ilaçlar kullanılabilmektedir.Aynı zamanda bu lezyonların üzerine sivilce olarak ifade edilen lezyonların üzerine ilaçlar antiviral ilaçlar sürülebilmektedir.Bunun dışında sifilis gibi daha az bir hastalık söz konusu ise bunun antibiyotikle tedavisi mümkündür.
Cinsel organda sivilce neden olur?
Cinsel organda sivilcenin nedenlerinden bir tanesi kıl kökü iltihabıdır. Kıl köklerinin temizlenmesi sırasında hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir.Bunun yanı sıra kıl kökü iltihabı dışında cinsel yolla bulaşan hastalıkların döküntüleri de sivilceye benzeyebilir.HPV virüsü genital siğillere neden olur.Genital siğiller ciltten kabarık daha sert yaygınlaşan ve karnıbahar tarzında büyüyen oluşumlardır.Genital herpes kızarık bir tabanda su kesecikleri şeklinde bir döküntü yapar.Bu döküntüler ağrılıdır ve sivilce ile karışabilirler.Bunun dışında sifilisin de kendine as döküntüsü vardır.Bu döküntüler yine ciltten kabarık ve üstleri yaralanıp kabuklanmaya meyilli olan bir döküntüdür.Sifilis hastalığı erken tanı ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.
Cinsel organda sivilce tehlikeli olabilir mi?
Cinsel organda sivilce olarak ifade edilen oluşum boyutuna, türüne ve nedenine göre farklılık gösterir. Bunu ayırt etmek için doktor muaeyenesi gerekir.Cinsel organda çıkan sivilcelerin kesin tanısı doktor kontrolünden sonra belli olur. Kıl kökü iltihabı buna neden olabileceği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sivilceye neden olabilir.Genital herpes, HPV virüsü, sifilis gibi hastalıkların da belirtileri olabilir. Bunların ayırt edilmesi için muayene şarttır. Eğer sivilce oluşumu söz konusu ise basit bir kıl kökü iltihabı olmadığı takdirde ya da sivilce 1 hafta içinde geçmiyorsa doktora gitme şarttır.
Cinsel organında sivilcesi olanlar nelere dikkat etmeli?
Cinsel organında sivilcesi veya döküntüsü olan kişiler eğer bu birden fazla ise ve bir haftadan uzun sürmüşse doktora görünmeliler.Hijyen çok önemlidir.Genital bölgenin su ve sabun ile yıkanması eğer kıl temizliği yapılıyorsa kullanılan aletlerin temizliğine dikkat edilmesi ve bu ticari kuruluşta yapılıyorsa yine buradaki aletlerin tek sefer olduğu ve denetlenen bir kuruluş olduğu önemlidir.Kişisel eşyaların, iç çamaşırların ve havluların özellikle ayrı tutulması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz