isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Çocuklarda bronşektazi nedir?

Çocuklarda bronşektazi nedir?

Çocuklarda bronşektazi nedir?
Çocuklarda bronşektazi nefes borularının genişlemesi anlamını taşır.Nefes boruları normalde bir kıkırdak tabakasından oluşur ve en üst taraflarında hava deliğinin olduğu kısımda da yumuşak dokuyla sarılmış bir döşeme tabakası vardır.Nefes borularının nefes alıp vermekte hemen çökmemesi için bu kıkırdak tabakası halkalar halinde nefes borusunun ayakta kalmasını sağlar.Nefes borusunda herhangi bir ağır iltihap olduğu zaman veya bir tıkanıklık olduğu zaman nefes borusunda oluşan bu tahribat nefes borusunun iç tarafından daha sonra daha derin tabakalarına kadar zedelenmeye neden olur.Bu zedelenme kıkırdak dokusuna kadar olmuşsa nefes borusu iyice şekil bozukluğunu girer.
Çocuklarda bronşektazi belirtileri nelerdir?
Bronşektazi olan çocuklarda ilk belirti devamlı ve yaş bir öksürüktür. Bu öksürük bazen gece gerçekleşebilir. Gündüz tekrarlayan nöbetler halinde gelebilir. Bu öksürük hiç bir zaman kuru değildir. en sık görülen 2. belirti ise balgam çıkarmaktır.Balgam açık renkli, şeffaf bir balgam değildir. Astım ve bronşitli hastalarda görüldüğü şekilde şeffaf balgam değil, koyu renkte kahverengiye yakın, yoğun kıvamda bir balgam çıkarırlar.Bu balgam bronşektazinin nefes borusunun genişleme miktarı ile orantılı olarak az olabildiği gibi bir su bardağını dolduracak şekilde de gerçekleşebilir. Göğüste hırıltı, nefes darlığı da belirtiler arasındadır.
Çocuklarda bronşektazi neden olur?
Çocuklarda bronşektazinin en sık görülen nedenlerinden birincisi ağır bir solunum yolu enfeksiyonudur. Bazen kızamık virüsü akciğerde o kadar tahripkardır ki bu bronşektaziye dönüşür.Nefes boruları bazı ufak çürümelere uğrar,kıkırdak zarar görür ve nefes borusu enfeksiyon geçtikten sonra eğik bükük bir şekilde iyileşme gösterir.Enfeksiyonlar dışında bir başka nedeni ise bağışıklık eksikliğine bağlı bronşektazi hastalığına neden olur.Diğer bir başka nedeni ise,genetik bir hastalık olan kistik fibrozis bronşektazi hastalığına neden olur.
Çocuklarda bronşektazi tedavisi nasıl yapılır?
Çocuklarda bronşektazi tedavisi için önce bronşektaziye neden olan hastalık tanınır ve bu hastalığın tedavisine çalışılır. Ardından fizyoterapi tedavisi uygulanabilir.Bugün için bronşlarda meydana gelen bu harabiyeti tamamen ortadan kaldırıp bronşları eski hâline getirecek bir tedavi yoktur.Bronşektazi tek taraflı ise ve özellikle de bir lopta ise o kısmın cerrahi olarak çıkarılmasıyla hastalık tamamen ortadan kaldırılmış olur.Bronşektazi, daha çok kış aylarında belirti verir. Öksürük, balgam vardır; kanlı balgam da görülebilir.Birçok hastada bronşektazi ile beraber bir bronş aşırı hassasiyeti de bulunur ki bu kişilerde astım ataklarına benzeyen tablolar ortaya çıkar.Ameliyata uygun olmayan hastalar için yapılması gereken en önemli şey bunların enfeksiyonlardan korunmalarıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz