isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Çukur ayak neden olur?

Çukur ayak neden olur?

Çukur ayak neden olur?
Çukur ayak hastalığı yüzde 70 nörolojik, dediğimiz sinirsel hastalıklardır.Burada sinirsel hastalıklar psikolojik hastalıklarla karıştırılmamalıdır.Özellikle prefirik dediğimiz bölgeler yani parmak uçları elde ve ayakta ki uzuvlarının uçkısımlarını besleyen sinirleri tutan hastalıklarda görüyoruz yüzde yetmiş olasılıkla bunların dışında da yüzde 30 olasılıkla ise kırık sonrası yaşanan komplikasyonlar kaynaklıdır. Tüm bunların yanı sıra çukur ayak, genetik de olabilmektedir.Genetik olma olasılığı daha düşüktür.Eğer bir çukur ayak varsa bu mutlaka altında yatan nedeni konusunda uzman tarafından araştırılmalıdır.
Çukur ayak nedir?
Ayakların iç kısmındaki kavisin normalden fazla olması durumuna çukur ayak hastalığı denir. Düz tabanlılığın tam tersi bir durum olan çukur ayak genellikle nörolojik hastalıklara bağlı oluşur.Çukur ayak,örneğin denizden çıktıktan sonra tahta bir zemine bastığınız zaman ayağın ön ve arka kısmının izi çıkıyorsa orta kısmının izini göremiyorsak bu çukur ayaktır.Çukur ayak nürolojik hastalıklardan sonra gördüğümüz bir durumdur.İleri seviyelerinde çukur ayağa ilaveten topuk ta içe dönme ve parmaklarda pençeleşme de görülür.Bu hastalığın hangi seviyede olduğuna bağlıdır.Başlangıç seviyesinde ise sadece çukur ayak olarak görebiliriz.Çukur ayak hastalığının ileri dönemlerinde topukta içe kayma ya da parmaklarda pençeleşme görülebilir.
Çukur tabanlı olanlar nelere dikkat etmelidir?
Çukur tabanı olan kişiler ayakkabı seçimlerine çok dikkat etmelidirler. Çukur ayak hastalığı olanlar daha kalın tabanlı ayakkabıları tercih etmeli ve parmakların rahat etmesi için burun kısmı yuvarlak ayakkabılar tercih etmelidir.Bunun dışında bel ağrılarıda olabilir.Onun için ayakkabı seçimi çok önemlidir.Ayrıca çukur tabanı olan kişilerde,tabanda eğer nasırlaşma oluyorsa bunların alınmasının bir önemi yoktur.Eğer çukur taban söz konusu ise nasırlaşmanın sebebi budur.Mutlaka bir ortopedi uzmanına gitmek gerekir.
Çukur ayak tedavisi nasıl yapılır?
Çukur ayağın tedavisi, hastalığın neye bağlı geliştiğine göre değişir. Eğer hastalık sinirsel bir rahatsızlığa bağlı olarak gelişmişse ve ayakta esneklik varsa cerrahi yöntem ile çukur ayak tedavisi yapılabilir. Bu ameliyatlarda birtakım kemikler kesilebilir ve tendon transferleri yapılabilir. Ancak, ayaktaki deformasyonun ilerlediği durumlarda tedavi biraz daha zorlaşır ve tedavi yöntemi değişebilir.Eklemler sabitlenerek de çukur ayak rahatsızlığı tedavi edilebilir. Her iki durumda da tedavi için geç kalınmaması gerekir ve hastalığın sebebi doğru tespit edilerek uygun tedavi uygulanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz