isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Diyabetik ayak nedir?

Diyabetik ayak nedir?

Diyabetik ayak nedir?
iyabet; damarları, bağışıklık sistemi ve sinir sistemini etkileyerek tüm vücuda zarar veren bir hastalıktır. Diyabet bu hasarların yanı sıra ayaklarda da ciddi sorunlara neden olabilir.Diyabetik ayak, diyabetten etkilenerek zarar görmeye başlamış ayak demektir ve diyabetin vücutta oluşturduğu hasara bağlı olarak da diyabetik ayak hastalığı çeşitli şekillerde gelişebilir. Örneğin, ayaklarda çorap tarzında his kusurları oluşabilir. Bu his kusurlarının sonucunda da hastalar sıcak, soğuk ve acı hissini kaybederler. Bu durum da ayaklardaki yaralanmaların hissedilmemesine neden olur.Diyabet hastalığı ayaklarda yaralanmalara neden olabileceği gibi ayak kemiklerinde de deformasyonlara, kendiliğinden oluşan kırık ve çıkıklara sebep olur.
Diyabetik ayak belirtileri nelerdir?
Diyabetik ayak, diyabet hastalığının kişinin vücuduna ne kadar hasar verdiği ile bağlantılı olarak birçok farklı belirti verebilir.Diyabet; sinir sistemini bozarak ayaklarda deformasyona neden olabilir. Ayaklarda şişme kızarıklık ve ısı artışı da diğer belirtiler arasında yer alır.Diyabet hastalığı olan kişiler ayaklarında oluşan nasırlara dikkat etmesi ve önem vermesi gerekir. Ayakta nasırlaşma diyabetik ayakta oluşacak yaraların ilk belirtisi olarak kendini gösterir. Ayakta herhangi bir kızarıklık, şişlik ve ısı artışı var ise doktora danışmak gerekir.50 – 60 yaşlarındaki şişman ve 10 senedir insüline bağlı diyabet hastaları ayaklarında şişlik ve kızarıklık olması halinde mutlaka ortopediste danışması gerekir. Bu hastaların enfeksiyon tanısıyla antibiyotik kullanmaları gerekmez.
Diyabetik ayak neden olur?
Diyabetik ayak, diyabet hastalığının ayaklarda oluşturduğu hasardır. Diyabet hastalığı; sinir, damar ve bağışıklık sistemlerini bozarak ayaklarda yara oluşmasına neden olur.Diyabetik ayak, sinir sistemini etkileyerek ayakta his kusuruna, yaralar açılmasına ve kemiklerde yıkımlara yol açabilir. Aynı zamanda damar sistemini tutarak yaralar oluşmasına, beslenme bozukluğuna ve bağışıklık sistemini etkileyerek kolay enfeksiyon oluşumuna neden olur.Diyabetli kişilerde sinir, damar ve bağışıklık sisteminin etkilenmesi sonucu diyabetik ayak rahatsızlığı meydana gelir.
Diyabetik ayak hastalığında günlük ayak bakımı nasıl olmalıdır?
Diyabet hastalığı olan kişiler ayak bakımlarına çok ciddi önem vermelidirler; çünkü tüm vücudu etkileyen diyabet hastalığı ayaklarda da ciddi sorunlara neden olabilir.Diyabetli hastaların her gün ayak kontrolü yapmaları gerekir. Ayaklarında herhangi bir kızarıklık, kaşınma, nasır veya renk değişikliği olup olmadığına düzenli kontrolle bakmaları gerekir.Diyabeti olan kişiler ayaklarını aşırı sıcak veya soğuktan korumalı ve her gün ılık suyla yıkamalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri tırnak bakımıdır. Pedikür yaptırdığınız yerlerin hijyen içerikli olması gerekir.Diyabetik ayak hastaları tırnaklarını düz bir şekilde kesmeli ve her gün parmak araları hariç ayaklarına nemlendirici krem sürmelidirler. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları iyice kurulanmalıdır.
Diyabetik ayak hastalığı olanlarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?
Diyabetik ayak hastalığı olanlar ayakkabı seçimininde özenli olmalıdır. Diyabetli hastaların ayaklarını koruması ve seçtiği ayakkabıların ayağı koruma özelliği olması gerekir.Diyabetik ayak hastalığı olanlar çok yumuşak ya da çok sert tabanlı ayakkabılar tercih etmemelidirler. Seçecekleri ayakkabılar yeterli derinlik ve genişlikte olmalıdır.
Diyabetik ayak hastalığında ayakkabı seçimi
– Ayakkabı astarının dikişsiz olması gerekir.
– Tabanı sert ya da çok yumuşak olmamalıdır.
– Nefes alabilen özellikte olması gerekir.
– Ayakkabının burun kısmı yuvarlak ve yeterli derinlikte olması gerekir.
– Ayakkabı içinde parmakların rahatlıkla hareket etmesi gerekir.
– Ayağın dış etkenlerden korunabilmesi önem taşır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz