isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

EMG nasıl çekilir?

EMG nasıl çekilir?

EMG nasıl çekilir?
EMG çekimi iki aşamadan oluşur. İlk aşamada sinir iletimleri incelenir. Sinir iletimlerini incelerken sinirlere küçük elektriksel uyarılar verilir. Sinir iletim hızları hesaplanır. Reflekslere de bakılır.İkinci aşama ise kay kaydıdır. Kasa tek kullanımlık iğne elektrotu yerleştirilir. Bu iğne elektrot aracılığıyla kasta kayıt yapılır. Kas kaydı üç aşamada yapılır. 1. aşamada hasta hareketsiz olarak durur ve potansiyeller kayıt edilir.2 . aşamada incelenen kasa hafif bir kası yaptırılır ve kayıt alınır. 3. aşamada incelenen kasa tam bir kası yaptırılır ve kayıt alınır.
EMG testi acı verir mi?
EMG çekimi iki aşamadan oluşur. İlk aşamada sinir iletimleri incelenir. Sinir iletimlerini incelerken sinirlere küçük elektriksel uyarılar verilir.İkinci aşamada ise kas kaydı yapılır.Bu sırada kasa bir iğne elektrotu yerleştirilerek kayıt gerçekleştirilir.Gerek elektriksel uyarılar gerekse kasa iğne batırılması hafif düzeyde bir ağrıya neden olabilir.EMG incelemesini hastaya herhangi bir olumsuz etkisi veya bir zararı olmaz.EMG sırasında tek kullanımlık elektrot kullanılması enfeksiyon riskini yok eder.
EMG nedir?
EMG elektrofizyolojik bir testtir. Sinir kas elektrosu anlamına gelir.EMG testi bize pek çok kas hastalığı ve nürolojik hastalıklar hakkında bilgi verir.Nöromusküler hastalıklar,omurilikteki motor hücrelerden kasa kadar olan bölgede görülen hastalıklardır.Bu hastalıklar şunlardır.
-Omurilik motor nöron hastalıkları
-Kök hastalıkları
-Çevresel sinir hastalıkları
-Sinir kas kavşağı hastalıkları
-Kas hastalıkları
EMG uzman hekim tarafından yapılması gerekir.EMG yapılması sırasında önce hastanın sinir iletimlerine bakılır.Sinir iletimlerine bakılırken küçük elektrik uyarımları verilir.Daha sonrada kas incelemesine geçilir.Kas incelemesi yapılırkende kasa bir iğne elektrot yerleştirilir.Kastan kayıt yapılır.
EMG öncesi nasıl hazırlanmak gerekir?
EMG testinin spesifik bir hazırlanmaya ihtiyacı yoktur. Hastanın hafif bir şeyler yemiş olması, aç olmaması gerekir. hastanın rahat kıyafetler giymesinde yarar vardır.Test esnasında kol, bacak ve yüz bölgesi incelenir. Rahat kıyafetler buna yardımcı olur. İlaçların genelde EMG ile olumsuz bir etkileşimi olmaz. Burada kanı sulandırıcı ilaçlar önemlidir.İğne elektrot ile kaslara girilir. Eğer hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa kanama oluşabilir. Doktoru bu anlamda bilgilendirmek gerekir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz