isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2018

Erkeklerde cinsel organda uçuk neden olur?

Erkeklerde cinsel organda uçuk neden olur?

Erkeklerde cinsel organda uçuk neden olur?
Erkekte genital bölgede uçuk olmasının nedeni bu virüsü taşıyan kişilerle elle ya da cinsel ilişkiyle temas kurulmasıdır. Peniste uçuk bulaşıcıdır.Bulaşıcılık cinsel temastan kaynaklanabildiği gibi vücudun doğrudan o bölgeye sürtünmesiyle de gerçekleşebilir. Kişi kendi uçuk olan bölgesine dokunarak da vücudunun diğer bölgelerine eli aracılığıyla uçuk taşıyabilir.Peniste uçuk virüsü dışarıdan bulaşmak durumunda değildir. Virüs taşıyan kişinin çamaşırlarının, çarşafının ya da havlusunun diğer kişi tarafından kullanılması da bu soruna neden olabilir.
Peniste uçuk bulaşıcı mıdır?
Peniste uçuk bulaşıcı bir hastalıktır. Bu virüs cinsel yolla bulaşabildiği gibi direkt deriye temasla da bulaşabilir. Genital bölgede oluşan uçuk el teması ile vücudun diğer bölgelerine de bulaştırılabilir.Organda yer alan lezyon dokunarak ya da kaşıyarak başka bölgelere taşınabilir. Genital bölgede oluşan uçuklar en çok göze bulaşma riski taşır.Bulaşma sadece derinin deriye teması ile de gerçekleşmeyebilir. Kişinin iç çamaşırları, bulaşığı ve havlu, çarşaf gibi şahsi eşyaları aracılığıyla da bulaşma gerçekleşebilir.
Peniste uçuk nasıl tedavi edilir?
Peniste uçuğun tedavisi hastalığın tamamen yok edilmesi anlamına gelmez. Virüs bir ömür boyu şahısta yaşar. Tedavideki amaç hastalığın oluştuğu devrede hastalığın mümkün olduğu kadar hafif geçmesini sağlamak, tekrarı en aza indirmek, sıklığını azaltmak ve hastanın konforunu korumaktır.Peniste uçuk tedavisi için kullanılan ağızdan ilaçlar vardır. Mevcut lezyona sürülecek yaranın kapanmasını sağlayacak kremlerin kullanımı da önemlidir. Hastalık sık tekrarlayabilir.Bu nedenle immün sistemi güçlendirici ilaçlar da kullanılabilir. Hastalığın ağızdan tedavisinde kullanılan ilaçlar sık nüksetmeyi önler. Senede 6’dan fazla tekrarlayan genital uçuklarda kullanılan ilaçlara uzun süre devam etmek gerekebilir.
Peniste uçuk nasıl bir rahatsızlıktır?
Peniste uçuk herpes simplex denilen bir virüsle oluşan cinsel temas veya hastalıklı bölgeye direk temasla oluşan şiddetli ağrılı ve yaralarla seyreden bir hastalıktır. Hastalığı herpes simplex tip 2 grubu yapar. Herpes simplex tip 1 daha çok dudakta ve ağız bölgesinde tip 2 ise genital bölgede uçuğu oluşturur.Penisteki uçuk gerek bölgeye direk temasla ya da vücudun deri sürtünmesiyle bulaşacağı gibi bulaşık havlu ve çamaşırlarla diğer şahsa da geçebilir. Genital bölgede oluşan uçuk el teması ile diğer organlara özellikle göze bulaşabilir.
Peniste uçuk belirtileri nelerdir?
Herpes’in kuluçka süresi vardır. Ortalama 2 – 3 gün ile 1 hafta arasında uzayabilen bu süreden sonra peniste lezyon oluşmaya başlar.
Peniste uçuk belirtileri:
– Genital bölgede yanma
– Sızı
– Ağrı
– Kaşıntı
– Halsizlik
– Eklem ağrısı
– Ateş
Erkeklerde genital uçuk tehlikeli bir rahatsızlık mıdır?
Erkeklerde genital uçuk, virüsün şahısta yaşaması nedeniyle tekrar nüksetmesi açısından önem taşır. Erkeklerde genital uçuk kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak ilk sene %70 ile 90 arasında tekrarlama gösterir. Bu tekrarlamalar senede artış gösterebilir.Kişi genel temizliğine önem vermediğinde genital bölgede oluşabilecek uçuk el teması ile diğer organlarına da bulaşabilir. Genital bölgede oluşan uçuklar cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara zemin hazırlayabilir. Bu hastalıklardan en önemlisi AIDS virüsüdür.Kişi ağır kemoterapotik ilaçlar kullanıyor ya da bağışıklık sistemi hasar görmüşse uçuk iç organlarına da yayılabilir. Bunların başında karaciğer, kalp ve beyin vardır.Kadınlarda hamilelik döneminde anne adayının bu virüsü taşıması ve bebeğe bulaştırması durumunda %60 oranında bebeğin ölüm riski vardır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz