isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Fibromiyalji nasıl bir hastalıktır?

Fibromiyalji nasıl bir hastalıktır?

Fibromiyalji nasıl bir hastalıktır?
Fibromiyalji, bütün vücutta yaygın olarak ağrı ile ortaya çıkan ve kronik bir ağrı eğilimi gösteren iltihapsız romatizma hastalığıdır. Kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. Hem kişisel, hem de aile düzenini ciddi anlamda etkileyebilen bir hastalıktır çünkü 3 aydan daha uzun süren, bazen yıllarca devam eden bir ağrı söz konusudur burada.Fibromiyalji hastalığı sırasında sıklıkla baş ağrısı görülür. Hastalık, nörolojik sistemi ciddi anlamda etkileyebilir. Bu nedenle hastanın psikolojik durumu da yüksek oranda hastalıktan etkilenir.İltihapsız romatizma türlerinin belirtileri.Fibromiyalji hastalığı sırasında bir takım depresyon eğilimleri söz konusudur. Kişide isteksizlik ön planda ortaya çıkar ve genel bir yorgunluk hali mevcuttur ancak hastalık esasen iltihaplı olmayan bir romatizma türüdür. Kas romatizmalarının belli yaş gruplarında daha çok görülen bir tipidir fibromiyalji.Fibromiyalji hastalığında aslen kişinin kas yapısının çalışması bozulmuştur. Kas dokusu normal fonksiyonu yerine getiremez haldedir. Bundan dolayı kişinin günlük yaşam aktiviteleri de ciddi anlamda etkilenmiş olur. Fibromiyalji bir romatizmal hastalık olmasına rağmen iltihaplı eklem romatizmalarından oldukça farklıdır. Hem tetkik, hem de tedavi şekli bakımından ciddi farklılıklar gösterir.
Fibromiyalji belirtileri nelerdir?
Fibromiyaljinin pek çok belirtisi vardır. İlk belirti vücut ağrılarıdır. Ağrı, çoğu zaman 3 aydan daha uzun süren, vücutta yaygın bir ağrı şeklindedir. Hastanın özellikle omuz kuşağında, boynunda ve sırtında çok daha fazla ağrı bulunur ve bu ilk başlayan ağrılardandır. Bir süre sonra ağrı bütün vücuda; kollara, bacaklara ve gövdeye yayılır.Fibromiyalji sorunlarında ikinci sırada uyku düzensizliğinden söz edilebilir. Fibromiyalji hastaları çoğu zaman sabahları yorgun ve dinlenememiş olarak, ağrı ile kalkarlar. Bunun ana sebeplerinden biri aslında uykunun kalitesiz oluşudur. Kişi neredeyse bir gözü açık uyur. Dolayısıyla sabaha kadar dinlenmiş olmaz. Uykunun bozulması vücudun genel olarak dinlenmesinin önündeki en büyük engellerden biridir.Fibromiyalji sorunu olan kişilerde sıklıkla mide bağırsak şikayetleri de görülür. Hastada kimi zaman kabızlık, kimi zaman da ishal görülebilir. İrritabl kolon denilen, bağırsağın sık sık düzeninin bozulduğu haller yaşanır. Bu hastalar mide gazından da sıklıkla şikayetçi olurlar.Fibromiyaljide, pek çok durumda hastada kasılmalar görülebilir. Hastalar kollarında, sırtında, bacaklarında bir takım kasılmalardan bahseder. Terleme ve üşüme de birlikte veya ayrı ayrı görülebilir. Hastalarda sıcak basmaları da oluşabilir.Hastanın ruhsal durumu uzun süren ağrılar nedeniyle bozulmuş olabilir. Bazı araştırmacılar hastalığın temelinde bir takım ruhsal sorunların olduğunu da söyler. Bir depresyon halinin veya eğiliminin hastalığı doğurabileceğini söyleseler de kronik ağrının pek çok insanda bir takım endişelere, depresyona sebep olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.Fibromiyalji hastalarında ümitsizlik hali de yaygındır. Hastalar dışarı çıkmaz istemez, evin bir köşesinde kalmak isterler. Sosyal ilişkilerinde bozulmalar görülür.Fibromiyalji hastalarında hava değişimlerine de bir hassasiyet vardır. Yağmurlu veya esintili havalardan da kolaylıkla etkilenebilirler.Fibromiylaji hastalığında şikayetlerin aşağı yukarı tümü, yorgunluk nedeniyle artar. Özellikle yorgunluk ve stres ağrıların ciddi şekilde artmasına neden olur. Süreç sırasında migren tipi ağrılar olabilir ancak bu gerçek bir migren olmayabilir. Bu, özellikle akılda tutulması gerekenlerden biridir.
Fibromiyalji belirtileri
– Vücutta yaygın ağrı
– Uyku düzensizliği
– Mide bağırsak şikayetleri
– Mide hazı
– Terleme veya üşüme, sıcak basmaları
– Depresyon ve ümitsizlik hali
– Hava değişimlerine, yağmurlu ve esintili havalara hassasiyet
– Stres ve yorgunluk durumunda ağrıların artması
– Migren tipi ağrılar
Fibromiyaljinin tanısı nasıl konur?
Fibromiyaljinin tanısı hastanın klinik muayenesi sonucunda ortaya çıkar. Hastanın klinik muayenesinde hastalık hikayesinin ayrıntılı olarak dinlenmesi; hastanın hem fiziki hem de nörolojik muayenesinin yapılması söz konusudur.Hastanın detaylı muayenesi sonucunda uzman hekim fibromiyaljinin tanısını koyabilir. Fibromiyalji tanısı, kesin bir tanıdır. Herhangi bir tetkike, görüntülemeye ihtiyaç yoktur. Çünkü bu hastalık hiçbir radyolojik bulgu, hastalığa yönelik pozitif bir bulgu vermez. MR veya röntgen görüntüleri hastalığı göstermez. Hastalığı ortaya koyabilecek herhangi bir kan sonucu bulunmaz. Bu anlamda kan tahlilleri de yapılmaz. Hastalık süresince MR, röntgen görüntüleri ve kan değerleri normaldir. Bu anlamda hastalığın teşhisinde klinik tanı ön plana çıkar.Hastanın klinik tanısı sırasında hekim bu hastalığa özel bir takım ağrılı noktaları muayene ile tespit eder. Belli sayıdaki ağrılı nokta veya hassas nokta hastanın şikayetleri ile birleştiğinde kesin tanıyı koymak mümkün olur.Fibromiyalji kronik bir rahatsızlık olduğu için, hastalığın ilerlemesi sırasında genellikle pek çok mekanik bozukluk da bu hastalığa eşlik eder. Dolayısıyla tanı sırasında hastalığa eşlik eden bir takım mekanik problemler; bele, boyuna, omuz kuşağına ait kas, iskelet sistemi problemleri varsa bunlarla birlikte tespit etmek gerekir çünkü tedavide de bunlara mutlaka ihtiyaç doğar.Fibromiyalji, pek çok değişik şikayete sebep olabildiği için pek çok hastlalıkla da karıştırılabilir. Dolayısıyla bir takım teşhis hataları da görülebilir.
Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?
Fibromiyaljinin tedavisinde yıllardır pek çok yöntem denenmektedir. Halen pek çok öneri ve uygulamalar söz konusudur. Hastalığın tedavisi ile ilgili bir takım denemeler halen mevcuttur.Fibromiyalji tedavisi için en sık kullanılanlar, antidepresan ilaçlardır. Bunların, kasın oksenijasyonunda önemli bir rolü olduğu teorileri söz konusudur. Dolayısıyla tedavinin ana faktörü olarak yıllarca kullanılmışlardır.Fibromiyalji tedavisinde, antidepresan ilaçlar dışında bir takım egzersiz programları da yıllardır devam etmektedir. Bunlar ağırlıkla aerobik egzersiz programı tarzında egzersiz programlarıdır.Özellikle fizik tedavi yöntemlerinin de fibromiyalji tedavisinde sıklıkla kullanıldığını ve halen kullanılmaya devam edildiğini görüyoruz.Fibromiyalji tedavisinde kişinin yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesi de çok önemlidir ve bu mutlaka gözden geçirilmesi gereken bir konudur.Fibromiyalji hastalığı tedavisinde uyku düzeni de çok önemlidir. Hastanın uyku süresi, uyuyup uyanma saatleri ve uyku şekli ele alınmalı, gereken düzenlenmelerinin yapılması gerekir.Son yıllarda fibromiyalji için yeni çıkmış pek çok tedavi modeliteleri fibromiyalji için de denenmiştir ve denenmeye devam etmiştir.Özellikle kuru iğne tedavisi fibromiyaljide aşağı yukarı 10 yıldır ciddi bir şekilde iyi sonuçlar vermektedir.Kişinin ek mekanik problemleri varsa, bunlarla birlikte uygulandığında, fibromiyalji hastalarının çok büyük bir kısmının kuru iğne tedavisi ile tamamen şifaya kavuşması mümkün görünmektedir.
Fibromiyalji kuru iğne ile nasıl tedavi edilir?
Fibromiyaljide kuru iğne tedavisi çok etkili sonuçlar sağlamaktadır. Hastaların çok büyük bir kısmı sadece kuru iğne tedavisi ile de düzelebilmektedir. Eğer fibromiyaljiye eklenmiş bir takım mekanik problemler varsa, onların da bir bütün halinde kuru iğne ile birlikte tamamen şifaya ulaşması mümkündür.Burada hastaların pek çoğunun kronik problemlerinin kuru iğne tedavisi ile düzeltilebildiğini görüyoruz.Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan bir tedavi türüdür. Tedavi sırasında hastaya herhangi bir ilaç kullandırılmaz. Kuru iğnede tedavsiinde, hastanın problemli bölgelerine sadece iğne uygulaması yapılır. İğnenede herhangi bir ilaç bulunmaz.Kuru iğne tedavisinde kullanılan iğneler çok ince olduğu için hastanın herhangi bir şekilde canını yanmaz, ancak problemin şiddeti oranında problemli bölgelerde elbette bir takım ağrılar görülebilir.Herhangi bir yan etkiye ve alerjiye neden olmadığı için kuru iğne tedavisi her yaşta insana uygulanabilir.Kuru iğne tedavisi, özellikle kronik bir hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olan, sistemi hastalıkları nedeniyle ilaç kullanmak zorunda olan hastalarda, herhangi bir etkileşime neden olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir.Kuru iğne tedavisi özellikleri.Kuru iğne tedavisi belli seanslarla uygulanabiliyor. Fibromiyaljide genellikle haftada bir uugulanması daha iyi sonuçlar verebiliyor.Fibromiyalji için yapılan kuru iğne tedavisinin ne kadar, kaç saat süreceği, hastanın genel durumuna, şikayetlerinin şiddetine bağlı olarak değişebiliyor. Ancak çok yaygın dönemlerde ve çok kronik durumlarda genellikle 10 seansı geçebiliyor.Kuru iğne tedavisi kalıcı bir tedavidir. Dolayısıyla hastaların çok büyük bir kısmı kuru iğne tedavisi ile değişebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz