isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

İç dudak sarkması nedir?

İç dudak sarkması nedir?

İç dudak sarkması nedir?
Kadınların dış genital organlarını gözden geçirdiğimiz zaman normal şartlarda dışardan ayakta duran bir kadına bakıldığında iç dudaklar dış dudaklardan taşmaz. Eğer estetik olarak bir farklılık, büyüme varsa iç dudak sarkması söz konusudur.Vajinada iç dudakta oluşacak sarkma fonksiyonel bazı rahatsızlıklara neden olabilir.Bu bölgenin temizlenmesinde zorluk çıkarabilir.Vajinal iltihapların daha sık izlenmesine neden olabilir veya bayanların çok dar kıyafetler giydiğinde bu görünümden rahatsız olabilirler.Böyle durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir.
Vajinada iç dudak sarkması neden olur?
İç dudakta yer alan sarkmaların beklenenden büyük izlendiği durumlar doğuştan olabilir. Bunun dışında gebelikte ve doğum sonrasında da oluşabilir. Bunlar tek taraflı ya da çift taraflı olabilir.Kişinin cinsel fonksiyonlarında bozulma ve sorunlar da oluşabilir. İç dudaklardaki sarkma bazen lenfatik ve travmatik nedenlere de bağlı olabilir. Bunlarda büyük derecesine göre sınıflandırma yapılabilir.Cinsel fonksiyonlarını etkileyecek şekilde bunu şiddetli yaşayan kişiler hekime başvurmalı ve gerekirse estetik ameliyat olmalılar.
Vajinada iç dudak estetiği nasıl bir operasyon?
İç dudak sarkması için yapılacak estetik operasyonlar ofis ya da ameliyathane şartlarında yapılabilen, genellikle kısa süreli operasyonlardır.Operasyon sırasında genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilir. Operasyon için bazı işaretlemeler yapılabilir. Sarkmaların düzeltilmesi ve renk uyumunun sağlanmasına özellikle önem verilir.Operasyon sırasında sinir ve damar yapısı korunarak uygun dikiş yöntemleri kullanılmalıdır. Dokuların çıkarılması işleminde makas, lazer veya radyo frekans kullanılabilir.
Vajinada iç dudak sarkmasının zararı var mı?
Vajinada iç dudak sarkması kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilir. Bu bölgenin hijyeninde sorun oluşabilir. Kişinin cinsel hayatını da olumsuz etkileyebilir.
-Genital bölge temizliğinin yapılamaması
-Cinsel ilişki sırasında kadının kendini rahatsız hissetmesi
-At veya bisiklete binme gibi günlük yapılacak işlerde zorlanma
-Tayt,mayo gibi kıyafet giyildiğinde görünümün kötü olması

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz