isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Kadınlarda idrar kaçırma nasıl bir rahatsızlıktır?

Kadınlarda idrar kaçırma nasıl bir rahatsızlıktır?

Kadınlarda idrar kaçırma nasıl bir rahatsızlıktır?
İdrar kaçırma istem dışı olarak idrar kaçırma halidir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Kadınlarda daha sık görülmesi menopoz ve gebelik sayısı ile doğrudan ilgilidir. 3 tip idrar kaçırma görülür:
– Stres tipi idrar kaçırma
– Menopoz
– Yaşlılığa bağlı pelvik taban kaslarında gevşeme ve normal doğum birinci tipe aittir.
2. tip idrar kaçırma sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Bu pek çok sebebe bağlı olabilir. Akut idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesinde taş, idrar kesesi tümörleri ve yabancı cisimler buna neden olabilir.Travmaya bağlı felç olan hastalarda, hipertansiyon ve kalp hastalıklarında da uzun süreli sıkışma nedenli idrar kaçırma görülebilir. 3. tip ise dolup taşma türü idrar kaçırmadır. Hasta idrar kesesinin dolduğunu hiç hissetmez. Bu uzun süreli kontrolsüz şeker hastalıklarından kaynaklanır.
Kadınlarda idrar kaçırma rahatsızlık belirtisi olabilir mi?
İdrar tutamama mutlaka belirli bir rahatsızlığın sonucu olarak gelişir. Bu rahatsızlığın tespiti ve tedavisi gerekir. Fizik muayene ve medikal öykü önemlidir.İdrar kaçırma rahatsızlığı olan kişilerin menopoz öyküsü,pelvik taban kas zafiyeti,kilosu,varsa rahim çıkartma operasyon öyküsü gibi bilgileri iyi değerlendirilmeli.
Kadınlarda idrar kaçırmaya karşı ne tür egzersizler yapılabilir?
Kadınlarda idrar kaçırmaya karşı bilinen en temel egzersiz pelvik taban kas egzersizleridir. Bunlar günümüzde Kegel egzersizleri olarak da bilinir.Gerek yaşlılığa bağlı olarak gerekse menopoz etkisiyle idrar kesesi ve rektum civarında yer alan pelvik taban kaslarında zaafiyet oluşur. Bu kasların zaafiyeti özellikle bayanlarda öksürünce, ıkınınca, aksırınca meydana gelen idrar kaçırmanın şiddetinde artmaya neden olur.Bu nedenle bu kas grubu mutlaka egzersizle çalıştırılmalıdır. Kegel egzersizleri ile pelvik kaslar esnetilir ve kasılır. Bu kasma ve gevşetme olarak 5’er saniye sürer. Kişi günde 15 dakika kadar bu egzersizleri yaptığında idrar kaçırmada 6 ay içinde düzelme meydana gelir.
Kadınlarda yaşlanma ile idrar kaçırma arasında nasıl bir ilişki var?
Yaş arttıkça idrar kaçırma sorunu da artar. Bunda en önemli etken yaşlılığa bağlı menopozdur. Östrojenin menopoza bağlı olarak azalmasıyla kaslarda sorunlar oluşabilir.Östrojen çekilmesine bağlı olarak gerek vajan bezlerinde gerekse idrar yolu etrafında bulunan bezlerde kuruluk başlar.Bu kuruluk idrar kesesindeki ve idrar yolunda ürüner basıncı düşürerek idrar kaçırmaya sebep olabilir.Menopoza giren bayanlar,kilo almaya daha meyilli olduğu için aşırı kilo kas zafiyetinin derecesini daha da artırarak idrar kaçırmanın şiddetini artırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz