isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu nedir?
Karpal tünel sendromu el ve el bileğini etkileyen bir hastalıktır.Karpal tünel,bilek kanalı anlamındadır.İnsanın el bileğinde içinden parmaklarımızı oynatan dokuz tane tendonun geçtiği ve bir tane de sinirin geçtiği bir tünel var.Bu tünele karpal tünel(BİLEK TÜNELİ)denir.Bu tünelin içinden geçen medyan sinirin bası altında kalarak sıkışması sonucunda ortaya çıkan hastalığa karpal tünel sendromu denir.Belirtiler daha elde ve parmakta oluyor.Baş parmak,işaret parmağı,orta parmak ve yüzük parmağın yarısını etkileyen bir hastalıktır.Elde ağrı ve uyuşma bu uyuşma nedeni ile geceleri uyanma ileri dönemlerinde kuvvet kaybı ve beceri kaybı yapar.
Karpal tünel sendromu neden olur?
Karpal tünel sendromu teorik olarak herkeste görülür.Sebebi ise hastaların çoğunda herhangi bir nedene bağlanamaz.Belirli bir sebebe bağlanmadan kendiliğinden ortaya çıkan hastalıklar grubundandır.Karpal tünel kimlerde görülür.
-Romatizma hastalarında
-Troit hastalarında
-Hamilelerde görülür.
-Elini kolunu çok kullanan marangozlar,bilgisayar operatörleri,iş makinaları kullanan kişilerde karpal tünel hastalığı daha çok görülür.
Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?
Karpal tünel sendromu el bileğinden geçen medyan sinirin baskı altında kalması nedeni ile oluştuğundan bu sinirin elde yayıldığı bölgede belirtilere yol açar.Bunlar baş parmak,işaret parmağı,orta parmak ve yüzük parmağının yarısıdır.Küçük parmakla yüzük parmağının küçük parmağa bakan tarafında belirtiler ortaya çıkmaz.Karpal tünel sendromu belirtileri.
-Uyuşma
-Karıncalanma
-His kaybı
İleri safhalarda güç ve beceri kaybı olabilir.En ileri safhalarda elde kas zayıflığı ve hissizlik olur.Duyu iyice kaybolur.Geceleri iç uyuyamazlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz