isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet nedir?
Ketojenik diyet karbonhidrat içeriği düşük, yağlardan ve proteinden zengin bir diyettir. Günlük hayatta uygulanan diyet programlarında karbonhidrat içeriği daha yoğundur. Günlük enerji ihtiyacımızı bundan alırız.Ketojenik diyet daha çok kanser hastalarında kullanılması nedeniyle karbonhidratı sınırlamasıdır. Karbonhidrat maksimum günde 50 gr olmalıdır. Bunun dışındaki enerji ihtiyacı daha çok yağlı ve proteinli yiyeceklerden karşılanır.Ketojenik diyet kanser hastaları dışında epilepsi hastalarında da bu diyet kullanılır. Özellikle epilepsi atağı yoğun olan çocuklarda bu diyet türü uygulanmaya başlanır ve tedavi niteliğindedir.
Ketojenik diyet nasıl yapılır?
Ketojenik diyette amaç günlük karbonhidratı maksimum 50 gr’da tutarak yüksek oranda yağ ve protein ile beslenmektir. Burada alınacak yağın cinsi, faydası ve vücuda etkileri de çok önemlidir.Ketojenik diyette özellikle omega 3 yağları önerilir. Omega 3 kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Omega 6 yağından ise kaçınmak gerekir. Omega 6 vücutta iltihap oranını yükselttiğinden ketojenik diyet yapılırken bu tür yağlardan kaçınmak gerekir.Kenevir tohumu yağı, keten tohumu yağı gibi omega 3 kaynakları tüketilebilir. Omega 6 ise ayçiçek yağında olduğundan bu yağı tüketmemek gerekir. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı tüketilebilir.
Ketojenik diyet çeşitleri nelerdir?
Ketojenik diyet ketonların arttırılarak bunların vücutta enerji kaynağı olarak kullanıldığı bir diyet çeşididir. Kanser hastalarında kullanıldığı için amaç, kanserde karbonhidrat ve glikozdan beslenen tümör hücrelerini besinsiz bırakarak tedaviye yardımcı olmaktır.Ketojenik diyette glikoz, karbonhidrat ve basit şekerden gelen enerji miktarı azaltılır. Yağ ve proteinlerden de enerji tedarik edilir. Enerji yağlardan sağlandığı için ketonlar açığa çıkar.Ketojenik diyeti çeşitlendirmek içindeki karbonhidrat ve yağı çeşitlendirmekle mümkündür. Omega 3 ve 9’dan zengin iyi yağ kaynakları ve sağlıklı protein kaynakları kullanılarak ketojenik diyet çeşitlendirilebilir.
Ketojenik diyet hangi tür hastalıklar için önerilir?
Ketojenik diyet daha çok kanser hastaları için tümörün ilerlememesi için ve çocuklarda epilepsi hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Kanser hastalarında tercih edilmesinin sebebi tümörün büyümesini engellemektir.Tümör hücresinin kaynağı basit karbonhidratlar ve protein olduğu için bunları azaltarak tümör hücresinin büyümesi de engellenmiş olur. Tümörün vücudu çok zayıflatması nedeniyle kişiler bu süreçte çok kilo kaybeder.Bu durum yüksek yağ ve protein içeriği olan besinlerin takviyesi ile engellenebilir. Bu şekilde kişinin sağlıklı hissedeceği vücut ağırlığına kavuşması mümkündür.
Ketojenik diyetin epilepsi ile ilişkisi nedir?
Etki mekanizması tam olarak açıklanamasa da epilepsi hastalarında yaygın olarak ketojenik diyet kullanılmaktadır. Çocuklarda epilepsi ataklarını önlemek için bu diyet kullanılır.Yapılan araştırmalar ketojenik diyet yapan çocukların çoğunluğunda epilepsi ataklarının ve ilaç kullanımının büyük oranda azaldığını göstermektedir.Ketojenik diyet yapılarak sinir iletim sisteminin kullandığı karbonhidrat, basit şeker ve glikozun az alınması sağlanarak epilepsi atakları önlenebilir.Ketojenik diyet 2 yıl sürecek şekilde uzman kontrolünde programlanarak uygulanmalıdır.
Ketojenik diyette hangi besinleri ağırlıklı olarak tüketelim?
Ketojenik diyette ağırlıklı olarak yağ ve protein kaynaklı besinler tüketilmelidir. Omega 3’ten zengin ringa, ton, somon gibi yağlı balıklar tercih edilebilir. Protein kaynağı olarak da kırmızı et ve beyaz et daha çok beyaz et tercih edilmelidir.Ketojenik diyette karbonhidrat sınırlı tutulacağı için kompleks karbonhidratlar alınmalıdır. Özellikle rafine karbonhidrat kaynaklarından kaçınmak gerekir. Makarna, pirinç, un, tuz, şeker gibi besinleri tüketmemek gerekir.Ketojenik diyetin faydalı olması için tatlılardan, çikolatadan da mutlaka kaçınmak gerekir. Diyete süt hariç süt ürünleri de eklenebilir, tam yağlı peynir ve yoğurt sık sık tüketilebilir. Süt ise şeker içerdiğinden tercih edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz