isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi nedir?

Kıl dönmesi kılların özellikle kaba etlerin arasındaki oluk içerisine sürtünme,düzgün oturmama sonucu açılan küçük deliklerden içeriye girmesi ve deri altına giren kılların da orada enfeksiyon,apse,akıntı,kaşıntı ve pis kokulu ıslaklıklara neden olmasıyla süre gelen kronik bir enfeksiyon hastalığıdır.Kıl dönmesi kesinlikle doğuştan değildir,sonradan olan bir hastalıktır.

Kıl dönmesinin nedenleri nelerdir?

Kıl dönmesinin en büyük nedeni düzgün oturmamaktır.Bu durumda kişi kuyruk kemiğinin üzerine doğrularak oturmakta ve kuyruk kemiğinin önündeki cilt sert zemin nedeniyle ezilmektedir.Ayrıca kaba et te bu pozisyondayken iki tarafa doğru gerilmekte ve iki kaba etin orta hattında ciddi bir gerilme kuvveti oluşmakta,gerilen cildin üzerinde küçük delikler açılmaktadır.Bu delikler aslında vücudumuzun her yerinde doğuştan beri trilyonlarca vardır.Bu deliklerden ter,salgı bezi akıntıları veya kıllar çıkar.İşte bu deliklerden bazıları aşırı gerilme sonucu biraz daha büyümekte ve bu sayede bu deliklerden kıllar kolayca girebilmektedir.Bu kıllarla birlikte de deliklerin içerisine bakteri ,mikroplar girmekte ve cilt altında kıl dönmesi vb. enfeksiyonlar meydana getirmektedir.

Kıl dönmesi kimlerde görülür?

15 ile 30 yaş arası gençlerde,kilolu, biraz da fazla terleyen kişilerde görülebilir.Hormonal denge gençlerde cildi olumsuz yönde etkilemektedir.Gençlerin cildi akne, kıl dönmesi vb. şeylere daha kolay yakalanmaktadır. Ayrıca kıl dönmesi çok sık araba kullanan kişilerde de görülebilir.Son zamanlarda insanların boyu biraz daha fazla uzadığı için mevcut araba standartlarına azcık büyük geliyorlar.Bu yüzden kişiler araca dik oturamadığı için bu tarz kişilerde kıl dönmesi daha sık görülebilir.

Kıl dönmesi vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Kıl dönmesi %95 vakada vücudun kuyruk sokumu bölgesinde,iki kaba et arasında görülür.Ancak %5ten daha az vakada göbek ve koltuk altında görülebilir.Ama bu koltuk altı,kasık gibi yerlerdeki kıl dönmelerinin aslı bir ter bezi yollarının enfeksiyonudur.Buralarda ter bezlerinin iltihaplarından dolayı kıl dönmesi oluşur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz