isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Kulak uğultusu neden olur?

Kulak uğultusu neden olur?

Kulak uğultusu yada kulak çınlaması kulağın kendisine ait bir takım hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi nörolojik hastalıklardan,tansiyon,diyabet,kolesterol gibi bir takım sistemik hastalıklardan veya kansızlıktan da kaynaklanabilir.Önemli olan hissedilen sesin tonu ve frekansıdır.Kulak çınlamasının ritmik olup olmadığının yada sürekli olup olmadığının anlaşılması lazımdır.Bu anlaşılmadan sonra hastalığının neyden kaynaklandığı bulunabilir.Sorun ne olursa olsun hasta sesi eninde sonunda kulağında hisseder.Bu ses beyin kaynaklı bile olsa ses kulaktan hissedilmektedir.Ses çoğu zaman çift taraflıdır.Kimi zaman tek taraflı da olabilir.Sıklıkla iç kulaktaki işitme organından kaynaklanır.Oradaki damarların tıkanması,kılcal damarlarda kanama gibi bir takım ek durumlar bu hastalığa eşlik edebilir.

kulak-ugultusu

 

Kulak uğultusu hangi rahatsızlıkların belirtisi olabilir?

Kulak uğultusu çeşitli hastalıklara eşlik edebilir.Sistemik hastalıklardan yüksek tansiyon,düşük tansiyon,kansızlık,diyabet,kolesterol gibi hastalıklarda kulak uğultusuna sık rastlanır.Bunun yanı sıra orta kulak hastalıkları bir orta kulak iltihabı,basitçe bir dış kulak yolunu tıkayan kulak kiri bile kulak uğultusuna neden olabilir.Kimi zaman kişiler banyo sonrasında kulaklarına su kaçtığında kulaklarında uğultu hissederler.Kulak kirinin suyla temas ile şişmesiyle kulak yolunun tıkanmasına yol açan bir nedendir ve çok sık görülür.Kulak uğultusu bir nörolojik hastalığın belirtisi niteliğinde olabilir.Orta kulak veya iç kulak tümörlerinde yada işitme sinirine ait denge veya işitme sinirinin tümörlerinde görülen bir semptomdur.Çene eklemi rahatsızlıklarında da yine aynı şekilde kulak uğultusu görülebilir.Önemli olan nedenin saptanmasıdır.Kulak uğultusuyla gelen hastaya yapılan bir takım tetkikler ve muayene sonrasında neden saptanır ve bu nedene yönelik hastaya tedavi uygulanır.

Kulak uğultusu nasıl tedavi edilir?

Kulak uğultusu bir semptomdur.Dolayısıyla buna neden olan hastalık teşhis edildikten sonra tedavisi de değişken olacaktır.Sistemik hastalıkların tedavisinde farklı yöntemler uygulanırken iç kulak veya orta kulaktaki sorunlar daha farklı şekillerde tedavi edilir.Yaygın olarak görülen iç kulak sorunlarına bağlı uğultular ilaç ile tedavi edilir.Bu ilaçlar kimi zaman hayat boyu kullanılır.Tedaviye yanıt vermeyen hasta grubunda yüksek basınçlı oksijen tedavisinde iç kulağın daha iyi beslenebilmesi için bir tedavi planlanabilir.Bu uğultu tedavisinde ciddi yeri olan bir yöntemdir.Eğer neden bir tümör veya nörolojik hastalık ise cerrahi bir takım tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

  1. m. okan savran says:

    Kulagim ile ilgili doktora gittim. doktor elinde ki isikli cihaz ile kulagima bakti ve bir sorun yok dedi. ama hala kulagimda ugultu var. ve oyle bir an geliyor ki kendi konustuklarimi net duyamiyorum. ve insanlar bana bagirmadan konus diye yillardiruyariyorlar. sizce ana sebep nedir?

  2. NEVİN says:

    kulağımda çok uzun zamandır uğultu var önceleri ara ara oluyordur sonra bu ses hiç kesilmemeye başladı.dr gittim buşon varmış temizledi. üzerinden yaklaşık 1 ay geçti ama uğultu hiç kesilmeden devam ediyor kendi dr um temiz olduğunu söyledi. 09 temmuza odyo için gün verdiler ozaman kadar bekleyim mi yoksa tekrar dra gideyim mi çok sıkıntılı bir durumdayım.

  3. Belgin says:

    Birisi bana yardim etsin!! 1haftadir beynimin icinde bir ugultu var sol kulagim zaten duymuyor hayatimi sag kulagim ile idam ettiriyorum fakat bir haftadir delirmek uzereyim insanlarin konusmalarini anlayamiyorum beynimin icinde oyle bir ses varki sanki insaat alani lodradayim suanda dil okuluna geldim fakat insanlarla iletisim problemi yasiyorum beynimin icindeki ugultudan dolayi duyamiyorum kimseyi burada doktora gotmek kolay degil ölsen bile 1ay sonraya randevu veriyorlar ne yapmam lazim lutfen biri bana yardim etsin

Yorum Yaz