isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Mesane taşı nasıl düşer?

Mesane taşı nasıl düşer?

Mesane taşı nasıl düşer?
Mesane taşları değişik boyutlarda görülebilir. Mercimek tanesi büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar da değişebilir. Genelde kabul edilen 0,5 cm’den daha küçük mesane taşları idrarla birlikte kendiliğinden düşer.Daha ”’büyük mesane taşları”’ idrar borusundan idrar borusundan geçemeyebilirler. İdrarın çıkış noktasını tıkayabilirler. Düşme yolu idrar yolunun çıkış noktasıdır. Erkeklerde penisten, idrarın çıktığı yerden düşerler kadınlarda ise idrarın yapıldığı yerden düşerler. Halk arasındaki taşın anüsten düştüğü bilgisi tamamen yanlıştır.Hasta bazen küçük taşların düştüğünü farketmez. İdrar esnasında önce bir tıkanıklık ardından da bir rahatlama hisseder. Tuvalette idrar esnasında çıkan çıt sesi ile taşın düştüğünü anlayabilir. Bazen de mesane taşı şiddetli ağrı yapabilir.
Mesane taşı nasıl düşürülür?
Mesane taşı boyutuna göre kendiliğinden düşebilir. 0,5 cm’den küçük taşların kendiliğinden düşebileceği kabul edilir. İdrar borusunda bir tıkanıklık ya da darlık yoksa idrar borusunun çapı bu boyuttaki taşın düşmesini sağlar.Mesane taşlarını düşürmek için,bol su içmek öncelikli çözümdür. Kanal genişletici ilaçlar, idrar borusunu genişleten prostat ilaçları da tercih edilebilir. 0,5 cm’den büyük taşları ise düşürmeye çalışmamak gerekir.Taşlar çapı dolayısıyla idrar borusundan daha küçük oldukları sürece düşürülebilirler. Mesane taşları 0,5 cm’den büyük taşlarsa girişimsel tedavilerle, 3 cm’den büyük taşlar ise cerrahi müdahaleyle alınmalıdır.
Mesane taşı kimlerde daha çok görülür?
”Mesane taşları”’ kadın erkek oranına bakıldığında erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla görülür. Yaş oranına baktığımızda ise ”’ileri yaşlarda”’ mesane taşları daha fazla görülür. Doğumdan sonra da ilk 5 yaşa kadar görülme olasılığı biraz daha fazladır.Mesane taşı oluşumunun kadınlarda daha az görülmesinin nedeni mesane kanalının kısa ve geniş olmasıdır. Erkeklerde idrarın çıkış tıkanıklığı, özellikle ”’prostat”’ hastalıkları dolayısıyla erkeklerde özellikle de ileri yaşlarda daha sık gözlenir.Böbrekten düşen taşların normalde daha rahat bir çıkış yeri olan idrar borusunda atılabilmesi gerekir. Erkeklerde bu borunun uzunluğu, yer yer olan darlıklar ve prostat nedeniyle düşebilecek boyutat bir taş düşemeyebilir. Taşlar mesaneye yerleşebilir ve burada çoğalabilir. Atılamayan idrar içeride birikebilir ve tuzlar burada daha fazla çöker.
Mesane taşı nedir?
İdrar yollarını böbrekten başlayıp çıkış noktasına kadar düşünecek olursak bir kanal halindedir,boşaltım sistemidir.Mesanede bunun içinde rezarvuar yani toplanıp atıldığı bir yerdir.Bu kanın herhangi bir yerinde taş olabilir ve olduğu yere göre isim adlandırılır.Eğer mesanede yerleşmiş bir taş var veya orada oluşmuş bir taş varsa buna mesane taşı adını veriyoruz.İdrar vücuttaki bir takım atıkları temizleyen metabolig atıkları temizleyen bir sistemle çalışır,içersinde aşırı derecede doymuş tuzlar ihtiba eder.Bu tuzlar doymuş olmasına rahmen erike halinde kalırlar ve çökmezler.Bunun çökmeme sebebi ise bunun çökmesini önleyen bir kısım maddeleri de içerisinde barındırıyor olmasıdır.İdrar yolundaki herhangi bir nüve bu bir bakteri olabilir,bir lokatis dediğimiz iltihap hücresi olabilir,yabancı cisim olabilir veya bir protehin olabilir.Genellikle bu tuzlar kendi üzerlerine çökebildikleri gibi buna benzer bir yapının üzerine çökerek taşı oluştururlar.Gittikçede büyüyürek değişik boyutlarda ki taş şekillerini alırlar.Boyutları mercimek tanesinden portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilirler.
Mesane taşı nasıl alınır?
”’Mesane taşı”’ eğer düşmeyecek bir boyuttaysa idrar çıkış deliğinden ”’endoskop”’ denen bir aletle girerek taşı içerde kırmak ve parçalanarak dökülmesini sağlamak mümkündür. Geçmişte en çok kullanılan yöntem alligatör denilen bir aletle idrar borusundan içeri girip taşın parçalanması yöntemiydi. Son zamanlarda taşın elektrohidrolik, pnömatik, ultrasonik veya lazer enerji kaynağıyla kırılarak parçalanması söz konusudur.Bu şekilde ”’parçalanan mesane taşı”’ basket denilen bir aletle alınıp çıkarılır. Daha küçük boyutlu taşlarda dışarıdan ses dalgalarıyla taşın kırılıp dağılması ve düşmesi mümkündür. Mesanede taş nadiren de olsa yerinde durmayıp sıçrayabilir. Bu durumlarda geriye endoskopik girişimler kalır.Daha büyük mesane taşlarında idrar borusundan girmek eğer zorsa göbekle göbek altından mesaneye daha geniş bir endoskopik aletle girmek ve taşı kırmak da mümkündür.
Mesane taşı ameliyatı nasıl yapılır?
”’Mesane taş”’ı kırılarak alınacağı gibi cerrahi olarak da alınması gerekebilir. Eğer mesane taşı 3 cm’den büyükse ya da çok sertse kırma işlemi uzun süreceğinden cerrahi operasyon yapılabilir. Bu durumlarda ”’açık cerrahi”’ tercih edilebilir. Bu cerrahi operasyonla hem taş alınır hem de mesanedeki divertikül dediğimiz denen cebin düzeltilmesi işlemi de yapılabilir. Taşın çıkarılma işleminden sonra ise taşın yeniden oluşumunu önlemeye yönelik önlemler alınmalıdır. Kişi taşın oluşmasını önlemek için günde 2 – 2,5 litre kadar su içmeli, tek yönlü beslenmeden kaçınmalı, spor yapmalı, idrardaki tuzların çökerek oluşturduğu taşlar analiz ettirilerek taşın oluşmasına neden olan gıdalardan uzak durmalı, olası enfeksiyonlar düzeltilmelidir.İdrardaki üreyi parçalayan bakteriler şiddetle ve kısa sürede taş oluşmasına neden olabilir, o bakteriler idrarda yok edilmelidir. Bu nedenle uzun süre düzenli antibiyotik kullanılmalıdır.
Mesane taşı ağrısı nasıl geçer?
Mesane taşı ağrısı eğer kişi erkekse penise kadınsa genital bölgeye vurur. Bazen bu ağrı göbel atında belirir. Bazen de erkekte makatla torbalar arasında kadında da makatla vajina arasında görülür.Mesane taşı ağrısını azaltmak için adeleleri gevşetmek adına sıcak oturma banyoları, ağrı oluştuğunda pozisyon değiştirmek, mesane kaslarını gevşetecek ilaçların kullanımı ile ağrıyı hafifletmek mümkündür.Mesane ağrısını engellemede ”’bol su tüketimi”’ önemlidir. Mesane taşı idrarı yoğunlaştırır. Yoğunlaşan idrar daha çok mesaneye temas edecek ve ağrıya neden olacaktır. Bu nedenle bol su içmek son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz