isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Pençe parmak nedir?

Pençe parmak nedir?

Pençe parmak nedir?
Pençe parmak ayakta meydana gelen bir deformasyondur ve genellikle nörolojik bazı hastalıklar sonucu oluşur.Bu genellikle çukur taban dediğimizde deformasyona eşlik eden defermasyondur ve genellikle nürolojik dediğimiz sinirsel hastalıklar sonrası oluşur. Pençe parmak hastalığında ayak parmakları orta kısımlarında bükülerek pençe şeklini alırlar.Pençe parmak hastalığının nedenleri arasında nörolojik hastalıklar kadar iltihaplı romatizmal hastalıklar da etken olabilir.
Pençe parmak neden olur?
Pençe parmağı başlıca 2 grupta görüyoruz.Birincisi nörolojik hastalıklar,yani sinir sistemini tutan hastalıklar.İkincisi,romatalojik hastalıklar,iltihaplı romatizma diye bilinen hastalık grubu eğer nörolojik hastalık sonucu oluşmuşsa pençe parmak burada problem ayak ayak parmaklarına giden bir takım kasların çalışmaması ve onun antogonisti dediğimiz karşıt grup kaslarında dominant hale gelmesidir.Bir kas dengesizliği sonucu oluşur.Eğer nörolojik hastalık sonucu oluşmuşsa,iltihaplı romatizma sonucu oluşmuşsa eğer o zaman bu da eklemlerin tutulması sonucu oluşan bir pençeleşmedir.Ayrıca pençe parmağa yanık sekeli dediğimiz eskiden geçirilmiş yanıklardan sonra veya kompartman sendromu dediğimiz geçmiş dönemde yaşanmış bazı travmalar cilt altındaki bazı kas gruplarının ölmesine ve dolayısıyla da pençe parmak rahatsızlığına neden olabilir.
Pençe parmak tedavisi nasıl yapılır?
Pençe parmak rahatsızlığının tedavisi, hastalığın nedenine bağlı olarak değişir. Eğer hastalık nörolojik kaynaklı ise ameliyat gerekebilir.Yani kemik ve tendon transferleri ile bu pençeleşmeyi önlemek mümkündür.Romatizmal nedenlerle oluşan pençe parmak rahatsızlığı tutulan eklemlerin düzeltilmesi ile tedavi edilebilir.Eklemler tutulmuştur ve eklemlere müdahale ederek bu pençeleşmeyi düzeltmek mümkündür.Tedavi tamamen bunun neye bağlı oluştuğuna göre değişir.Eğer çok ilerlememiş bir defermasyon ise basit tendon kesilerek veya tendon transferleri tendon gevşetmeleri yaparak bunu düzeltmek mümkündür.
Pençe parmağı olanlar nelere dikkat etmeli?
Pençe parmak hastalığı olanlar bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdırlar. Burada önemli olan pençe parmak oluşumuna neden olan asıl rahatsızlıktır. Unutmamak gerekir ki pençe parmak hastalığı genellikle nörolojik veya romatolojik bir takım rahatsızlıklar sonucu meydana gelir.Pençe parmak hastalığı olanların dikkat etmeleri gereken en önemli şey rahat ve geniş burunlu ayakkabı giymektir. Bunun dışında ayak ve tırnak bakımına da özen göstermek gerekir. Özellikle tırnak bakımı pençe parmağı olanlar için çok önemlidir; çünkü parmakların kıvrılması sonucu tırnak batıkları oluşabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz