isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Penisimde yara var, ne yapabilirim?

Penisimde yara var, ne yapabilirim?

Penisimde yara var, ne yapabilirim?
Peniste yara hasta ve hekim açısından önemlidir. Peniste yaranın nedeni basit olabileceği gibi ciddi bir sorunun da göstergesi olabilir.Penis üzerindeki yara önemli hastalıkların belirtisi olabileceğinden üroli uzmanına gidilmelidir.Bu yaralar ağrılı yada ağrısız olabilir.Ağrılı yaralar,basit bir sebebe bağlı görülebilir.Masturbasyon sonrası,travmatik durum sonrası yara görülebilir.Bunun dışında daha sık görülen ağız çevresinde de lezyona sebep olabilen uçuk dediğimiz küçük minik içi sıvı dolu lezyonlarla karakterize cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan herpes penis üzerinde,penis cildinde,penis başında ağrılı lezyonlara ağrılı yaralara sebep olabilir.Ağrısız yara daha önemlidir.Ciddi problemlere sebep olabilir.Bunların başında frengi dediğimiz sefilis denen ağrısız genelde penis başında lezyonla karakterize hastaların mutlak kısa sürede üroloji uzmanına başvurması gerekir.
Erkekler cinsel hastalıklardan korunmak için nelere dikkat etmeli?
Özellikle son zamanlarda partner sayısının artması ile 15 – 30 yaş arası genç yaş grubunda cinsel yolla bulaşan hastalık oranında artış vardır. Birinci koruyucu yöntem halkı bilgilendirmekten geçer.Çok eşlilik çok fazla cinsel yolla bulaşan hastalığa davetiye çıkarır. Tek eşlilik her zaman birini derece koruyucu faktördür. şüpheli cinsel ilişki öyküsünde mutlak suretle sadece bir defa lateks prezervatif kullanılmalıdır.Cinsel hastalıkların sadece ilişkiyle değil, anal, oral, AIDS, Hepatit gibi hastalıklar gibi kan yoluyla da bulaştığını bilmek gerekir.
Penisimde sertlik var, neden olabilir?
Peniste sertlik her yaş grubu erkekte görülebilir. Peniste sertliğe daha sık erişkin ve yaşlı erkeklerde rastlanır.Erişkin yaşta gördüğümüz sertliğin en sık sebebi travma veya peniste görülen kırılmalar olabilir.Penisteki iyileşmenin çok düzgün olmadığı olgularda görülebilir.Bunun dışında yaşlı hasta grubunda daha sık gördüğümüz sebebini tamda bilemediğimiz bir çok sistemik hastalıktan şüphelendiğimiz peniste sertlik ve plakla seyreden -60-veya-90-dereceye varan oranlarda eğrilik yapan durumlarda söz konusudur.Bu tür sertlikle beraber plağın olduğu hastalarda sebebin ne olursa olsun mutlak sebeple bu hastalar nüroloji uzmanına müracaat etmeli her türlü sertlik plak oluşumu cerrahi operasyonla tedavi edilebilen rahatsızlıktır.
Erkeklerde en sık görülen cinsel hastalıklar nelerdir?
Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıklar özellikle cinsel tabuların yıkılmaya başlanması, partner sayısının fazlalaşmasıyla ciddi bir artış göstermiştir. Bu tür hastalıklar her yaş grubu erkeklerde görülebilir. Erkeklerde rahatsızlık görülen yaşlar sıklıkla 17 – 30 yaş arası görülür.Erkeklerde en sık görülen cinsel hastalıklar, akıntılı ve penis üzerinde görülen yara şeklindedir. Akıntılı olan hastalıklardan olan, halk arasında da bel soğukluu denilen gonore hastalığı sık görülen cinsel hastalıklar arasında yer alır. Akıntılı olan cinsel hastalıklar idrar yaparken yanma şikayeti gösterir.
Erkeklerde en sık görülen cinsel hastalıklar
– Gonore
– Chlamydia
– Trikomonas
Penis üzerinde lezyonlarla kendisini gösteren ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar halk arasında uçuk olarak bilinen herpes enfeksiyonlarıdır. Aynı zamanda frengi hastalığı da lezyon şeklinde görülen cinsel hastalıklardandır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz