isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2018

Peniste kaşıntı ve kızarıklık

Peniste kaşıntı ve kızarıklık

Peniste kaşıntı neden olur?

Penis bölgesinde kaşıntı ile karşılaştığınızda en sık görülen ve ilk akla gelen sebep hijyen eksikliği olabilir.Bu bölge temiz tutulmadığında tahrişe bağlı olarak nemlenmeye ve kirlenmeye bağlı olarak kaşıntı yapabilir.İkinci önemli sebep ise bu bölgenin enfeksiyonlarıdır.Genellikle mantar ya da bakteri enfeksiyonları dediğimiz iltihap etkenleri penis bölgesinde ve torba bölgesinde kaşıntıya sebep olabilir.Yine akla gelen ve ilk anda sorgulanması gereken basit sebeplerden biri de kullanılan deterjana çamaşırda kullanılan deterjana veya kullanılan bir takım sabun ve temizleyici şampuanlara karşı o bölge cildinin hassasiyet göstermesi alerji oluşturmasıdır.Bütün bu sebepler peniste kaşıntıya sebep olabileceği için böyle bir sorunla karşılaşan insanların dermatoloji veya cildiye uzmanına başvurması gerekir.

Penis kaşıntısı mantar belirtisi midir?

Erkek vücudunda mantar enfeksiyonlarının en sık görüldüğü yerlerin başında genital bölge,cinsel organlar ve penis gelmektedir.Özellikle sünnetsiz kişilerin sünnet derisi altında yüzde -10-20-oranında mantar enfeksiyonunun yaşandığı bilinmektedir.Sünnetlilerde daha az olmakla beraber özellikle ilişki sırasında kadın da alınabilen mantarlar kısa sürede enfeksiyona sebep olabilir.Alınabilecek en önemli tedbir rutin olarak genital bölgeyi temizlemek ve bölgeyi kuru tutmaktır.Yine de mantar enfeksiyonu ile karşılaşılırsa,tedavi cildiye uzmanı tarafından yapılacaktır.

Penisi fazla kaşımak ne tür sorunlara neden olabilir?

Penis veya genital bölge kaşıntısında bir kaç kez basitçe kaşınmanın belki zararı olmayabilir ama eğer bu uzun süreye bir kaç güne çıkıyor ve kaşıntı günün büyük bir kısmını içine alıyorsa o zaman tahriş söz konusu olabilir.Özellikle bir takım direnç düşüklüğü hastalıklarında örneğin diabet şeker hastalıkları ile penis bölgesinin kaşınması bir araya geldiğinde giderek oluşan yaralar geçmeyecek büyüyecek ve kişinin o bölgesindeki doku kaybına hatta bazen organ kaybına sebep olacak boyutlara varacaktır.Bu nedenle kaşıntının bir kaç saat içinde veya bir kaç gün içinde geçmediği durumlarda mutlaka yardım almak hekime başvurmak ve profesyonelce bir tedaviden geçmek sağlık için mutlaka olması gerekli bir tedbirdir.

Peniste kızarıklık neden olabilir?

Penis bölgesinde kızarıklık genellikle kaşıntı ile birlikte görülebilir çok nadiren yalnız başına olabilir.Böyle bir kızarıklıkla karşılaştığımız da akla gelen ilk sebep tahriş,alerji,deri rahatsızlıkları veya enfeksiyonlardır.Enfeksiyonlar içersinde en sık karşılaştığımız kaşıntı etkenide kadın ve erkekte görülebilen mantar enfeksiyonlarıdır ki bu bölgede zaten mantar etkenleri sıklıkla bulunmaktadır.Bazen cinsel ilişki sırasında panterin vajinel salgısının yaptığı alerjik etkenler veya yine kapılan cinsel yolla bulaşan hastalık etkenleride peniste kızarıklığa sebep olabilir.Dolayısıyla peniste kızarıklığı veya kaşıntıyı hafife almamak böyle bir sorun olduğunda derhal nöroloji veya cildiye uzmanına başvurmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

 1. Halis says:

  Peki bu kizarikliga karsi ne yapilabilir ! Doktora gidip ilacda yazdirmak istrmiyorum ! Mantar oldugundan emin olabilirim ! Crem ve saire kullanmak istemiyorum clotrimazol icerikli bi krem kullandim ise yaramadi ! (Mantar öldürücü madde) bitkisel ne yapilabilir? Saglikli olan

 2. fatih says:

  penisimin tam ucunda kızarıklık var fito anlı kırem kulanıyorum biraz rahatlatıyor ama daha bitmedi bundan daha kullanayım yoksa başka bir tavsiyeniz varmı önsesinde kaşıntım vardı kalmadı sadece kızarıklığı kaldı

  1. fatih says:

   Penisimde kızarıklık var 5+6 aydır ne kullan malıyım

Yorum Yaz