isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Politistik over sendromu nedir?

Politistik over sendromu nedir?

Politistik over sendromu nedir?
Politistik over sendromu kadınlarda sık yaşanan yumurtlama bozukluğu ile ilgili bir rahatsızlıktır. En önemli belirtileri âdet düzensizliği ve vücuttaki erkeklik hormonu artışına bağlı olarak aşırı tüylenmedir.Polikistik over ile poliktistik over sendromu arasında farklılık vardır. Poliktistik over yumurtalıklarda küçük küçük yumurta keselerinin olmasıdır ve bunların alınmaları gerekmez. Ancak bu kistler çok fazla sayıda ise yumurtlama dönemi geldiğinde yumurtlama sürecine zarar verir.Yumurtlama süreci bozulduğunda ortaya istenmeyen birçok durum çıkar. Polikistik over sendromu yaşan kadınlarda erkeklik hormonuna bağlı olarak tüylenme, ciltte aşırı akne ve sivilce oluşumu, erkek tipi kilo alma ve insülin direnci gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.polikistik over sendromu erkeklik hormonunu baskılayıcı ilaçlar kullanılarak kontrol altına alınabilir.
Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?
Polikistik over sendromu genetik bir yapıya sahiptir.Bazı durumlarda örneğin doğumdan sonra veya ilerleyen yaşta düzelmeler görülür.Bu hastalık için kişiyi rahatsız eden hayatını bozan belirtilerini ortaya çıkarmaktır.Yüksek erkeklik hormonuna karşı erkeklik hormonunu bastırıcı ilaçlar kullanılır.Bu ilaçları çok uygun dozlarda kullanmak gerekir.Düşük dozlarda kullanıldığında vücudun cevap vermemesi buna karşılık hastaların umutlarını yitirmesi oluyor.Polistik over sendromundan şüphelenilen hastalarda şeker direncinin ölçülmesi gerekir.
Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?
Polikistik over sendromunda en tipik belirtisi ciltte olan ağır tüylenme ve kıllanmadır.Eğer bu kıllar.
-Kollar
-Çene altı
-Favoriler
-Göbek ve göğüs uçlarında
Giderek artıyorsa o zaman bunun arkasında yatan erkeklik hormonu yani polikistik over sendromu düşünülebilir.Genç kızlarda sıkça görülür.Çok kilo alımlarıda etkilidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz