isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 14 Aralık 2017

Topuk kırığı nasıl anlaşılır?

Topuk kırığı nasıl anlaşılır?

Topuk kırığı nasıl anlaşılır?
Topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucu meydana gelir. Topuk kırığı yaşayan kişiler ağrı şikayetiyle doktora başvurur.Topuk kırığının teşhisi röntgenle konur. Ancak zaman zaman topuk kırıkları stres kırıklarıyla karıştırılabilir. Bu iki durumu ayırt edebilmek için mutlaka bir doktora gitmek gerekir.Uygun olmayan ayakkabılarla ayağı ve bacağı aşırı zorlama sonucu oluşan kırıklar stres kırıklarıdır. Stres kırıkları sinsi şekilde kendini gösterir. İlk başta ağrı olmamakla birlikte zamanla artan ağrılar meydana gelir. Stres kırığının tanısı röntgenle değil MR aracılığıyla anlaşılır.Topukta oluşan ağrıları ciddiye almalı ve bir ortopediste gözükmek gerekir.
Yanlış tedavi edilen veya hiç tedavi edilmeyen topuk kırıkları nasıl düzeltilir?
Topuk kırıkları yüksek bir travma sonucu oluştuğu için kemikte ciddi hasarlar oluşabilir. Topuk kırıklarının günümüz teknolojisinde, altın standart tedavisi ameliyattır.Topuk kırığında ameliyat tedavisi karmaşık ve tecrübe gerektirdiği için her zaman ameliyat tedavisi uygulanmayıp alçılama yöntemi tercih edilebilir. Alçılama yöntemi sonucunda yeterince iyileşmeyen topuk kırıkları hastanın topuğuna bastığı zaman ağrı çekmesine neden olur.Yanlış tedavi edilen topuk kırığı sonucu hasta topuk kırığı tam iyileşmediği için ayakkabı giymekte zorlanabilir. Uygun tedavi edilmemiş topuk kırıkları hasta için zor süreçler yaratır.Alçıya alınarak tedavi edilen topuk kırıkları ameliyatla düzeltilebilir. Ancak ameliyat ilk teşhiste yapılan ameliyattan daha zor olabilir. Yapılan ameliyat sonucu topuk kırığı düzelme gösterir.
Topuk kırığı tedavisi nasıl yapılır?
Topuk kırıklarının tedavisi ortopedi ve travmatoloji uzmanları tarafından yapılır. Topuk kırıklarında tedaviye başlamadan önce mutlaka röntgen ve bilgisayarlı tomografi çekilmeli, kırığın durumu analiz edilmelidir.Kırıkta fazla kayma ve yer değiştirme durumu yoksa alçı tedavisi uygulanır. Ancak topuk kırıkları yüksekten düşme sonucu oluştuğu için genellikle topukta ciddi bir ezilme olur. Topuk kırığı alçı ile tedavi edilirse hastalarda kesin bir iyileşme görülmez.Kaymış topuk kırıkları ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyat sonrası iyileşme 2 ay sürer. Kırık iyileşmesi uzun zaman alabilir.
Topuk kırığı ne kadar sürede kaynar?
Topuk kırıkları ortopedistlerin tedavi etmekte zorlandıkları konulardan birisidir. Topuk kırığı genellikle ameliyatla tedavi edilir.Topuk kırığı ameliyatı sonrası iyileşme için zaman gerekir. Topuk kırıklarının tamamen iyileşmesi için 6 – 12 hafta kadar bir süre gerekir.Topukta oluşan basit ve fazla baskıya uğramamış kırıklar 6 haftada kaynar. Topukta oluşan ağır kırıklarda kaynama daha uzun sürebilir. Bu süre 3 ayı bulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz