isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Trigliserid nedir?

Trigliserid nedir?

Trigliserid nedir?
Trigliserid, kandaki yağ çeşitlerinden bir tanesidir. Kolesterol yağ benzeri bir maddedir; hücre duvarında, hormonların yapımında kullanılır. Trigliserid ise yağın kendisidir ve vücudun primer enerji kaynağıdır.Besinler ile aldığımız yağ karaciğere taşınır. Karaciğerin kendisi de besinlerle aldığımız diğer enerji kaynaklarından; şeker, et, alkolden aldığımız fazla enerjiyi trigliserid’e, yani yağa çevirir. Bunu, gerektiğinde kullanılmak üzere kendisinde depolar. Yağlı karaciğer deriz örneğin. Bu, karaciğerin kendisinde toplanan yağdır.Trigliserid, gerektiğinde kullanılmak üzere karaciğer ve hücrelerde depolanır. Bu, kimi zaman karaciğerde, kimi zaman yağ dokusu olarak depolanabilir veya enerji kaynağı olarak kullanılabilir.Trigliseridin normal düzeylerde olması bir sorun değildir ancak yükseldiği zaman, besinlerden gereğinden fazla yağ alındığı veya karaciğer gereğinden fazla yağ yaptığı zaman trigliserid düzeyinin yükselmesi bazı hastalıklara yol açar.
Trigliserid hangi seviyelerde olmalıdır?
Trigliserid düzeyleri ideal değer 150 mg/dl’in altında olmasıdır. 150 ile 200 mg/dl arası sınırda bir değerdir.Trigliserid değerlerinin durumu şu şekilde açıklanabilir:
150 mg/dl: İdeal değer
150 – 200 mg/dl: Sınır değer
200 – 500 mg/dl: Orta dereceli yüksek değer
500 mg/dll üstü: Çok yüksek değer
Trigliserid ölçümleri mutlaka 12 saat açlık sonrası yapılmalıdır. Uzmanımızın gösterdiği 2 test tüpünden birinde normal bir kişinin 12 saat sonra alınan kanı gösterilir. Sağlıklı bir kişinin kanının üzerindeki kısım berraktır. Trigliserid yüksekliği olan bir kişinin test tüpüne baktığımızda ise, yemek sonrası değil, 12 saat sonra alınsa bile kanda yağ olduğunu görürüz. Trigliserid yüksekliği için tipik görünüş bu şekildedir.Trigliserid’de normal değerler kadınlar ve erkeklerde değişmez. Toplumumuzda yapılan araştırmalar yüzde 50’nin bile yüksek olduğunu, 100’e yaklaşan değerlerin daha iyi olduğunu göstermektedir.
Trigliserid yüksekliğinin belirtileri nelerdir?
Trigliserid yüksekliği belirti vermez; sessiz ve sinsidir. Trigliseridi yüksek olan kişide herhangi bir şikayet olmaz ama hekim hastaya baktığı zaman örneğin cilt altında veya göz kapaklarında bazı yağ birikintileri varsa, bu hastada yağ metabolizma bozukluğu olduğunu düşünüp, trigliseridin de yüksek olduğuna kanaat getirebilir. Ancak biz, hekimler olarak, trigliserid yüksekliğinin herhangi bir belirtisi olmasa da o hastada trigliserid yüksekliği olup olamayacağını tahmin ederiz.Örneğin şişman bir kişiyse, bel çevresi geniş ise, ailesinde şeker hastalığı varsa, hareketsiz ise, tansiyon sorunu varsa; bu kişilerde trigliserid yüksekliği olma olasılığı vardır. Bu kişileri biz muayene etmesek, bize bir şikayet ile gelmeseler bile biz görünüşlerinden, özelliklerinden trigliserid yüksekliği olabileceğini düşünürüz ancak hastalar hekime benim şu şikayetim var diyerek başvurmazlar.
Trigliserid yüksekliği tehlikeli midir?
Trigliserid yüksekliğinin şöyle bir tehlikesi vardır. Trigliserid seviyesi çok yüksek olursa, kanda 500 mg/dl’in üstündeki değerlerde pankreas iltihabı riski artar. Burada, kalp damar hastalığı riski söz konusu değildir. Aşırı trigliserid yüksekliği olan kişiler pankreas iltihabı geçirme açısından yüksek risk grubunda bulunurlar. Diğer risk, kalp damar hastalığının artma riskidir. 200 – 500 mg/dl arasındaki trigliserid değerleri, kalp ve damar sağlığı açısından risk oluşturur. Orta derecede trigliserid yüksekliği olan kişilerde kolesterolün yapısı değişir; kolesterol daha zararlı, damar hastalığı açısından daha tehlikeli bir hâl alır. Buna küçük-yoğun kolesterol denir. Hem trigliseridi yüksek, hem de kolesterolü orta derecede yüksek kişilerde damar hastalıklarına daha sık rastlanır. Bu açıdan da trigliserid yüksekliği biz hekimler için uyarıcı olur.
Trigliserid ile kolesterol arasındaki fark nedir?
Kolesterol ile trigliserid, kandaki yağ çeşitleridir. Kolesterol kanda bulunan yağ benzeri bir maddedir. Hücre yapısında, hormonların yapısında kullanılır. Trigliserid ise aslında yağın kendisidir. Her ikisinin de kalp damar hastalıkları ile ilişikisi gösterilmiştir. Yüksek trigliserid, kolesterolün kalp ve damar sağlığı açısından daha zararlı hale gelmesine neden olur. Trigliseridi yüksek olan kişiler, kolesterolleri yüksek olmasa bile kalp damar hastalıkları riski altındadır. Çünkü trigliserid yüksekliği, kolesterolün yapısını ve içeriğini daha zararlı hale getirir; kolesterolün o kişi için kalp damar hastalığı açısından daha zararlı olmasına neden olur. Bu açından, hekimler için trigliserid yüksekliği kalp damar hastalıkları bakımından son derece uyarıcıdır.
Trigliserid seviyeleri ne sıklıkla kontrol edilmelidir?
Trigliserid yüksekliği, kalp damar hastalıkları açısından riskli ve tehlikelidir. Biz hemimler, trigliserid yüksekliği olan kişilerde hem kolesterol, hem de trigliserid düzeylerini normal düzeylere getirmeye çalışırız. Bunun için elimizdeki en önemli silah yaşam biçimi değişikliğidir. Beslenme şeklinde dikkat, spor, düzenli egzersiz ile bu hastaların kandaki trigliserid düzeylerini aşağı çekmeye çalışırız ancak bunu yaparken hastayı izlemek gerekir. Yaşam biçimi değişikliği yaptıktan sonra, özellikle ilaç tedavisine başladığımız kişiler olursa bu kişileri 3 aylık, 6 aylık kontroller ile izleriz ve bu hastaları trigliserid düzeyleri açısından istenen düzeylerde tutmaya çalışırız. Çünkü yaşam biçimi değişikliğini devam ettirmek kolay değildir. Hasta başlangıçta çok başarılı olur, kilo verir ama bir süre sonra tekrar kilo alabilir. Veya uygulaldığı bir diyeti bir süre çok başarılı bir şekilde uygular ancak zamanla gevşeyebilir. Hasta, kullandığı ilacı bir süre kullanıp bırakabilir. Bu nedenle trigliserid seviyelerini normal seyrinde tutabilmek için hastayı iyi bir şekilde izlemek, süreci takip etmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz