isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2018

Varikosel Ameliyatı

Resim bulunamadı

VARİKOSEL AMELİYATI

Varikosel Nedir, Kimlerde Görülür?

Varikosel erkekte görülen bir damar hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Testislerin yani sperm üreten yumurtaların kalbe dönen toplardamarlarında meydana gelen damar genişlemesi olarak tabir edilen varikoselin bir çeşit varis hastalığı olduğu belirtilen uzman görüşleri arasındadır. Hafif düzeyde görülen varikosel hastalıklarında çoğunlukla belirtilerin ortaya çıkmadığı vurgulanmaktadır. Ancak bu hastalığın ilerleyen dönemlerde kişileri rahatsız eden çeşitli belirtiler verdiği ifade edilmektedir. Torbalarda şişkinlik meydana gelmesine yol açan varikosel, nadiren de olsa ağrı ve sperm yapımını bozucu etkileri görülen bir hastalıktır. Spermlerin sağlıklı üretilmesi için skrotum denilen ve testisleri korumakla görevli bir dış torba bulunmaktadır. Bu torba, testisleri vücut ısısından biraz daha serin tutarak sağlıklı sperm üretimini sağlamaktadır. Ancak bazen bu bölgede böbrek ve böbreküstü bezlerinin düzgün çalışmamasından kaynaklı ısı dengesizliği oluşmakta, bölgede damarlaşma artmakta ya da olması gerekenden fazla kan birikmektedir. Ayrıca böbreklerdeki bozulma nedeniyle burada toksik madde birikimi de sağlıklı sperm üretimini engelleyici etki yapmaktadır. Ayrıca, bölgede damar birikiminin artması nedeniyle oluşan kan gölleşmesi bu bölgenin olması gerekenden fazla ısınmasına ve spermlerin sağlıklı oluşmasına engel teşkil etmektedir. Varikosel hastalığı olan birçok kişinin varikosel ameliyatı olması gerekip gerekmeyeceği ise merak konusu olmaktadır. Bunun anlaşılması için öncelikle hastalığın bulunup bulunmadığı tespit edilmekte sonraki aşamada ise hastalık bulgusunun ameliyat gerektirip gerektirmediğinin anlaşılması sağlanmaktadır.

1.2. Varikoselin Görülme Sıklığı Nedir?

Varikosel, sperm testleri bozuk olan erkeklerde ve kısırlık sorunu olan erkeklerde %25-30 gibi bir oranda görülme sıklığı göstermektedir. Bunun yanı sıra normal sperm üretimi yapabilen, sağlıklı testosteronlara sahip hatta çocuk sahibi erkeklerde bile %15 oranında varikosel görülebildiği vurgulanmaktadır. Genellikle sol tarafta görüldüğü ifade edilen varikoselin, sol taraftaki toplardamarların biraz daha uzun olmasına bağlı olarak buradaki kanı bazen tam olarak boşaltamamasından kaynaklandığı belirtilmektedir.  Bunun dışında bazen her iki tarafta nadiren de olsa sadece sağ tarafta varikosel görülebildiği ifade edilmektedir. Varikosel tedavisi için yapılan varikosel ameliyatı hakkında bilgi vermeden önce kısaca tanı kısmından bahsetmek de yerinde olacaktır.

1.3. Varikosel Hastalığı Nasıl Tespit Edilir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Varikosel hastalığını belirlemede en etkili yönteminin fizik muayene, yani testise giden damar ve sinir yapısının elle muayenesi şeklinde olduğu belirtilen uzman görüşleri arasındadır. Öksürtme ve ıkındırma yoluyla karın içi basıncının arttırılması genişlemiş damar yapısının tespitinde yardımcı olmaktadır. Gelelim varikosel ameliyatı hakkında merak edilen, bu hastalığa sahip olan herkesin ameliyat olması gerekip gerekmediği konusuna. Uzmanlar, elle yapılan muayenede tespit edilemeyen sadece ultrason yöntemi ile tespit edilmesi mümkün olan varikosel çeşitlerinin de bulunduğunu ve bu durumda ameliyat olunması gerekmediğini belirtmektedir. Hatta bu hafif derecedeki hastalığın tedavi edilmesine gerek olmadığı da ifade edilmektedir. Varikoselin elle muayene sonucunda tespit edilmesi durumunda kişilerin ameliyatı kasıktan girilerek oldukça kolay bir yöntemle yapılmaktadır. Gözle ya da mikroskop eşliğinde yapılabilen ameliyatta, mikroskobun tercih edilmesi, testosteronu besleyen damarların korunması açısından daha dikkatli olmaya yardımcı olmaktadır. Mikro cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyat sayesinde varikoselin %50-60 oranında düzelme gösterdiği, ancak yine de bu düzelmenin hamilelik oranına ne tür bir etki yapacağının kesin olarak öngörülemediği vurgulanmaktadır. Bu nedenle erkeğin varikosel ameliyatı olmasından sonra 6 ay geçmeden sperm analizi yapılmaktadır. Bu analiz neticesinde sperm sayılarında düzelme görülmesine rağmen hamilelikle sonuçlanmayan durumlar görülebilmektedir. Op. Dr. Murad Çeltik varikosel ameliyatı fiyatları http://www.muradceltik.com/varikosel-ameliyati/ adresinde detaylı bilgi veriyor. Bu durumda, erkeğin sperminin mikro enjeksiyon yani tüp bebek yöntemi ya da rahim içi aşılama yöntemi kullanılması olumlu sonuç alınmasına daha çok etki etmektedir. Erkeğin sperm düzeyi kontrol edildikten sonra hafif düzeyde bir bozulma görüldüğü takdirde aşılama tekniğinin başarıya ulaşabildiği söylenmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz