isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Yumurtalık takibi nedir?

Yumurtalık takibi nedir?

Yumurtalık takibi nedir?
Ayda yalnızca bir kez kadınlarda yumurtala gerçekleşir ve oluşan yumurta da karın içi boşluğa atılır. Bu yüzden kadınlarda yumurtlamayı takip etmek ve zamanını tam olarak bilmek çok zordur. Yumurtlama takibi de denen yumurtalık takibi tam da söz konusu yumurtanın atıldığı zamanın bilinmesi için yapılan takiptir.Yumurtalık takibi için yapılan testler ile yumurtlamanın olup olmadığı ya da ne zaman yumurtlama olacağı takip edilebilir. Yumurtalık takibi ile elde edilen bilgilere göre kadının ne zaman yumurtlayacağı kendisine söylenir ve eğer çocuk sahibi olmak istiyorlarsa belirlenen bu birkaç günlük yumurtlama süresince cinsel ilişkiye girmeleri tavsiye edilir.
Yumurtalık takibi nasıl yapılır?
Kadında yumurtlama olduğunda ki bu ortalama âdet ortası döneme denk gelir, salgılanan hormon sebebiyle vücut ısısında bir yükselme izlenir. Dolayısıyla yumurtlama takibinde kullanılan yöntemlerden biri kadınların her sabah kalkmadan önce yatakta vücut ısılarını ölçmeleridir. Eğer vücut ısısından 0.5 derecelik bir artış olduğu gözlenirse bu durum yumurtlamanın olduğuna işaret eder.Bir diğer yöntem ise kan tahlili ile âdetin 21. veya 22. günü yumurtlama sonucu vücutta salgılanan hormonun kanda bulunup bulunmamasına yönelik yapılan kan testidir. Bu yöntem yumurtlamayla ilgili bozuklukların tanısı için çok önemli bir yol göstericidir.Yumurtlama takibinde kullanılan üçüncü önemli yöntem de ultrasonda yumurtaların içinde bulunduğu sıvıların büyüklüklerini ölçerek, yumurta atıldıktan sonra bu sıvıların azalıp azalmadığını kontrol eden ve buna bağlı olarak yumurtlamanın olup olmadığı konusunda bilgi veren yöntemdir.
Yumurtalık takibinin faydaları nelerdir?
Kadında doğurganlığın çok önemli bir kısmını yumurtanın sayısı ve kalitesi belirler. Dolayısıyla da çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için yumurtaların büyümesi ve takibi ve yumurtlamanın düzenli olması çok büyük öneme sahiptir.Yumurtalık takibi ile yumurtalıkta yeterli sayıda yumurta olup olmadığı saptanır ve yumurtanın yaşının hastanın yaşıyla uyumlu olup olmadığı anlaşılır. Bunların yanı sıra yumurtaların istenen zamanda istenen şekilde gelişim gösterip göstermedikleri de anlaşılabilir.Yumurtalık takibi ile aynı zamanda hiç yumurtlaması olmayan ya da yumurtlama bozuklukları olan hasatalara da teşhiş koyulabilir.Kişiye gebe kalması için yardımcı olunan durumlarda, bebek sahibi olmak isteyenler için ne zaman cinsel ilişkiye girmeleri gerektiği de yumurtaların büyümesinden yola çıkarak tavsiye edilir.
Yumurtalık takibi ile ne tür sorunlar fark edilebilir?
Bir kadında doğurganlığı üreme potansiyelini ölçebilmek için rahmin durumu,yumurtalığın durumu ve tüplerin durumu büyük önem taşır.Yumurtlama takibi ile her ay yumurtlamanın düzenli olarak gerçekleşip gerçekleşmediği gibi önemli noktalarda bilgi sahibi olunabilir.Çünkü her ay düzenli yumurtlama gerçekleşmiyorsa yumurtlama bozukluğuna bağlı tedaviler uyguluyoruz.Gebe kalmak istenilen durumlarda yine cinsel ilişkiye girme zamanının belirlenmesi açısından hastaya kılavuz olabilmek için bilgi verilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz