isfa.net web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mart 2018

Yumurtalık yaşı testi nedir?

Yumurtalık yaşı testi nedir?

Yumurtalık yaşı testi nedir?
Yumurtalık yaşı testleri kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısının hesaplanması için kullanılan birtakım test yöntemleridir. Unutulmamalıdır ki yumurtaların sayısını ve kalitesini kadının yaşı belirler. Yaş ilerledikçe sayı ve kalite azalır. Testler sadece yumurtaların sayısı ile ilgili bilgi verir. Hekimler buna dayanarak kadının doğurganlık potansiyelenin ne kadar daha devam edeceğini hesaplar.Yumurtaların sayısınını belirlenmesi için kullanılan pek çok test yöntemi var. Bunlardan biri FSH adlı hormonun kandaki düzeyini ölçmeye dayanan bir test. Bu hormon hipofiz bezinden salgılanıyor ve yumurtlama sürecini başlatıyor. Bu hormonun değerine genellikle âdetin ikinci ya da üçüncü günü bakılıyor.
Yumurtalık yaşı testi nasıl yapılır?
Yumurtalık yaşının en önemli göstergelerinden biri elbette kadının yaşıdır. Bunun yanında yumurtalıklarda erken yaşlanma veya yeterli yumurta sayısı olup olmadığına bakılması için de testler yapılabilir. Bu testlerin bir kısmı kandaki hormon düzeylerini ölçerek kadının doğurganlık potansiyelinin ölçümlenmesine dayanıyor. Ayrıca görüntüleme yöntemleri ile de yani ultrasonla da kadının doğurganlık durumu tespit edilebiliyor. Bu testlerden geleceğe dönük tahminler de yapılabiliyor.Testlerde temel olarak şu iki noktaya dikkat ediliyor, kadının yumurtalıklarında yumurta sayısı ve bu yumurtaların durumu ya da kalitesi. Testler genellikle kadının yumurtalarının kalitesi hakkında çok ciddi bilgiler vermez. Yumurta kalitesi konusundaki en önemli ipucu kadının yaşıdır. Yaş ilerledikçe yumurta sayısı çok bile olsa kalite azalıyor. Bunun en önemli göstergesi de artan yaşla birlikte sakat çocuk doğurma veya çocukta kromozom bozukluğuna bağlı rahatsızlıkların görülme oranı artması olarak gösteriliyor. Buna benzer olarak yumurtalıklardan salgılanan inhibin B denilen hormonun seviyesi de yumurta sayısı hakkında bilgi verebiliyor.Yumurtalık yaşını hesaplamak için kullanılan bir başka yöntem de AMH testidir. Bu hormon testi diğer test türlerine göre çok daha fazla öngörü sağlar. Bu testin en önemli avantajlarından biri yapılması için âdetin her hangi bir gününün beklenmesi gerekmeyişidir. Yani bu test herhangi bir gün yapılabilir ve yumurtalığın yaşı hakkında bilgi sahibi olunabilir.Yumurtalık yaşı ölçümü ultrason ile de yapılabilir. Bu test yönteminde kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı ultrason ile tespit edilir.
Yumurtalık yaşı testi kimlere uygulanabilir?
Yumurtalık yaşı testi genellikle çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara ertelemiş kadınlara uygulanır. Yumurtalık yaşı testleri ile kadının doğurganlığının devam edip etmediği ya da kadının hamile kalmak için ne kadar vakti olduğunu veya yumurtalıklarda erken yaşlanma olup olmadığı anlaşılabilir.Bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen hamile kalamayan bir kadına ilk yapılan en önemli testlerden biri yumurtalıklarda yeterli sayıda yumurta olup olmadığına bakılması için yapılan testlerdir.Kadınlar gelecek yıllardaki doğurganlık potansiyellerini ve ne kadar süre daha doğurgan olacağını öğrenmek için yumurtalık yaşı testi yaptırabilir.
Yumurtalık yaşı hesaplamada nelere dikkat edilmeli?
Yumurtalık yaşı hesaplamada kullanılan testlerin önemli bazı kriterleri vardır. Örneğin FSH adlı hormon ve inhibin B denilen östrodiyol seviyesi tespiti belli bir zamanlamaya göre yapılmalıdır. Çünkü bu hormonlar kadın vücudunda her zaman aynı dengede olmaz. Bu hormonların ölçümü için en uygun dönem âdet kanamasının başladığı gönden sonraki 2. ya da 3. günlerdir. Aslında bu halk arasında bilinen bir testtir. Halk arasında âdetin 3. günü verilen kan olarak da nitelenir. Bu dönemde bakılması çok daha sonuçlar sağlar.Yumurtalık yaşı ölçümü ultrason ile de yapılabilir. Bu test yönteminde kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı ultrason ile tespit edilir.Yumurtalık yaşını hesaplamak için kullanılan bir başka yöntem de AMH testidir. Bu hormon testi diğer test türlerine göre çok daha fazla öngörü sağlar. Bu testin en önemli avantajlarından biri yapılması için âdetin her hangi bir gününün beklenmesi gerekmeyişidir. Yani bu test herhangi bir gün yapılabilir ve yumurtalığın yaşı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz